Küresel ekonomik krizin etkileri devam ederken, birçok havayolu şirketi gibi Spirit Airlines da zorlu bir mali dönemden geçiyor. Florida merkezli şirket, borçlarını azaltma amacıyla 25 uçağını 'sat-kirala' yöntemiyle elden çıkardığını duyurdu. Spirit Airlines, bu satış işlemiyle 419 milyon dolar net gelir elde etmeyi hedefliyor. Şirketin finansal zorlukları nedeniyle iflasın eşiğine geldiği iddiaları da gündemde.

Emekli maaşlarına seyyanen zam yapılacak mı? Erdoğan'dan emekliye kötü haber Emekli maaşlarına seyyanen zam yapılacak mı? Erdoğan'dan emekliye kötü haber

Uçakların ortalama fiyatının 16,75 milyon dolar civarında olduğu belirtilen satış işlemi kapsamında, Spirit Airlines'ın geniş filosunda bulunan 200'den fazla A320 ailesi uçağının yanı sıra, A319'larının da 2025 yılı sonuna kadar hizmetten çekileceği açıklandı. Şirket, bu adımıyla borçlarını ödemeye odaklanarak mali durumunu düzeltmeye çalışıyor.

Spirit Airlines, 2023'ün üçüncü çeyreğinde 157 milyon doların üzerinde net zarar açıklamış olmasına rağmen, filosunu modernize etme ve mali durumunu güçlendirme çabalarına devam ediyor. Şirket, filosunu A320 uçaklarıyla genişletmeyi ve A320neo ile A321neo sayısını artırmayı planlıyor. Bu strateji, şirketin rekabet gücünü artırmayı ve gelecekteki zorluklarla başa çıkabilmeyi hedefliyor.

Kaynak: Haber Merkezi