Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Mart 2024 politika faizi kararını sabit bırakması beklenirken, banka sürpriz bir şekilde faiz artışına gitti. Deutsche Bank analistleri Oliver Harvey, Christian Wietoska ve Yiğit Onay'ın 21 Mart tarihli raporuna göre, Türk lirasına güvenin yeniden tesis edildiği belirtildi.

TCMB Uzun Vadeli TL Pozisyonlarına Güveni Arttırdı mı?

Rapora göre, banka yaklaşık 10 gün önce TCMB rezervlerindeki baskılar ve yaklaşan seçimlerin etkisiyle uzun vadeli Türk lirası carry trade pozisyonlarında kâr alımı yapmıştı. Ancak, 500 baz puanlık faiz artışının ardından bankanın yeniden uzun pozisyonlara girme konusunda artan bir güven duyduğu ifade edildi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Politika faizi yükseldi Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Politika faizi yükseldi

Banka, Faiz Artışıyla Rezerv Baskılarını Hafifletecek mi?

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, TCMB'nin son faiz artışının rezervler üzerindeki baskıları hafifleteceği öngörülüyor. Ayrıca, banka Türkiye'nin dezenflasyon hedeflerinin daha gerçekçi göründüğüne vurgu yaparak ekonomik istikrarın sağlanması için adımlar attığını belirtti.

Cari Dengenin Durumu Nedir?

TCMB raporunda, cari dengenin daha iyi bir durumda olduğu da ifade edildi. Banka, uzun vadeli Türk lirası pozisyonlarına yeniden girmenin daha güvenli olduğunu belirtirken, seçim sonrası politik ekonomik risklere karşı da dikkatli olacaklarını vurguladı.

Portakal Çiçeği Karnavalı'nda et tüketimi rekor kırdı Portakal Çiçeği Karnavalı'nda et tüketimi rekor kırdı

Önümüzdeki Dönemde Beklentiler Nelerdir?

Banka, Türk lirasındaki iyimserliğin arttığını ve önümüzdeki aylarda toplam getiride önemli bir performansın olabileceğini öngördü. Ayrıca, içsel getirinin yüzde 10'a kadar çıkabileceği belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi