Menopoz kaç yaşında başlıyor? Menopoz belirtileri neler? Menopoz kaç yaşında başlıyor? Menopoz belirtileri neler?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Asiye Yıldız, Cüzzam hastalığının hala gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sorun olmaya devam ettiğini belirtti. Dr. Yıldız, 'Lepra hastalığı, başarılı kontrol programlarına rağmen özellikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi sağlık sorunlarına ve işgücü kaybına neden olmaktadır ' dedi.

Dünya Lepra Günü

Her yıl ocak ayının son haftasının 'Lepra Haftası ' ve ocak ayının son pazar gününün 'Dünya Lepra Günü ' olarak değerlendirildiğini belirten Dr. Asiye Yıldız, hastalığın insanlık tarihindeki en eski hastalıklardan biri olduğunu vurguladı. Türkiye'de modern anlamda cüzzam savaşının 1957 yılında başladığını ifade eden Dr. Yıldız, 'Önerilen modern tedavi protokollerinin uygulanmasıyla ülkemizde hasta sayısında önemli bir azalma yaşandı. Ancak gelişmekte olan ülkelerde hala sorun oluşturmaya devam ediyor ' diye ekledi.

Cüzzam nasıl bulaşır?

Hastalığın bulaşma yollarına dikkat çeken Dr. Yıldız,  'Cüzzam, en sık solunum yolu ve deriden temas yoluyla bulaşır. Özellikle ev içi yakın temaslar, küçük çocuklarda hastalığın ortaya çıkma ihtimalini artırır. Tedavi başlandıktan kısa süre sonra bulaştırıcılık ortadan kalkar. Ancak ortalama kuluçka süresi 2-4 yıl, bazen daha uzun sürebilir ' şeklinde açıklama yaptı.

Cüzzam belirtileri neler?

Cüzzamın belirtileri hakkında bilgi veren Dr. Yıldız,  'İlk belirtiler genellikle deride hafif renk farkı ile ayrılan küçük lekelerdir. Bu dönemde tanı konulduğunda tedavi ile tamamen iyileşmek mümkündür. Tedavi edilmediği takdirde daha ileri klinik formlara ilerler, deride kızarıklık, kabarıklıklar, geniş sınırlı lekeler, el ve ayaklarda uyuşukluk, duyu kayıpları gibi belirtiler görülebilir ' dedi.

Cüzzam nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tanısı, korunma ve tedavisi ile ilgili bilgiler veren Dr. Yıldız,  'Lepra hastalığının kontrol altına alınabilmesi için hastaların erken dönemde tanı alması ve tedavi edilmesi, toplumun ve hastaların eğitilmesi önemlidir. Ayrıca çocuklara yönelik koruyucu önlemler alınmalıdır ' ifadelerini kullandı.

İlyas Yalçıntaş hastalığı Ramsay hunt belirtileri nelerdir? Bulaşıcı mı ve tedavisi var mı? Nasıl yapılır? İlyas Yalçıntaş hastalığı Ramsay hunt belirtileri nelerdir? Bulaşıcı mı ve tedavisi var mı? Nasıl yapılır?

Kaynak: İHA