Hareketsiz mobilyaları, vitrinleri, beyaz eşyaları, konsolları ve kitaplıkları duvara sabitleyerek deprem sırasında olası kazaların önüne geçin. Vida ve dübel kullanımına özellikle dikkat edin.

Dayanıklı Malzeme Seçimi:

Sehpa, komodin, sandalye, masa ve koltuk gibi hareketli eşyaları seçerken, malzemenin sağlamlığına ve dayanıklılığına önem verin. Kaçış durumlarında engel olmayacak şekilde yerleştirilen eşyalar tercih edin.

Ağırlıklı Eşyaların Konumu:

Vitrin ve konsol gibi mobilyalara yerleştirilen ağır eşyaları en alt raflara yerleştirerek, sallantı durumlarında düşmelerini engelleyin. Ayrıca dolaplarda kilitli kulplar kullanarak güvenli bir ortam oluşturun.

Tavan Aydınlatmalarına Dikkat:

Ev dekorasyonunda kullanılan avizelerin şıklığı kadar hafif yapıda olmasına özen gösterin. Deprem sırasında ağır avizelerin düşme riskini azaltmak için uygun konumlandırmaya dikkat edin. Yatak odalarında yatak üzerine, salonlarda ise koltukların tam üzerine yerleştirmekten kaçının.

konut-2

Pencere ve Balkon Düzenlemeleri:

Pencere ve balkonlara ağır çiçekler yerleştirmekten kaçının. Deprem anında düşebilecek ağır saksılar yaralanmalara neden olabilir. Hafif ve güvenli çiçek düzenlemeleri tercih edin.

Pratik ve Güvenli Depolama:

Vitrin ve dolap içindeki eşyaları düşmeye karşı güvenli bir şekilde konumlandırın. Ağır objeleri en alt raflara yerleştirerek düşme riskini en aza indirin.

Kaynak: Haber Merkezi