Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında ortak ve toplu kullanım alanları arttı. Bu durum, uyuz hastalığına karşı daha dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kaan Taşolar, uyuz hastalığının bulaşıcı olduğunu vurgulayarak, vatandaşları bu konuda bilinçlendirmek adına uyarılarda bulunuyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kaan Taşolar

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz, paraziter bir hastalıktır ve cildimizde kaşıntıya neden olan bir parazitin sebep olduğu bir hastalıktır. Son yıllarda toplu yaşam alanlarının artması, uyuz vakalarında bir artışa yol açmıştır.

Uyuzun Bulaşma Yolları

Uyuz hastalığı, yakın temas ile bulaşır. Tokalaşma, ortak kıyafet giyme, aynı yatakta yatma gibi temaslar, hastalığın yayılmasına neden olabilir.

Uyuz Belirtileri ve Tanı

Dr. Taşolar, uyuz hastalığı belirtilerini şu şekilde açıklıyor: "Geceleri sıcaklarda artan kaşıntı, aile bireylerinden birkaçının beraber kaşınması." Tanı için dermeskop adı verilen bir cihaz kullanılır.

Türkiye'nin en obez ili hangisi? En fit hangi şehir? Türkiye'nin en obez ili hangisi? En fit hangi şehir?

Tedavi ve Öneriler

Dermatoloji hekimine başvurmanın önemine vurgu yapılırken, uyuz hastalığı tanısı konulduktan sonra uygun tedavi yöntemlerinin uygulandığı belirtiliyor.

Kaynak: İHA