Türkiye'nin dört bir yanından gelen dermatologlar, Kahramanmaraş'ta düzenlenen '1. İnflamasyon ve Rejuvenasyon' programında bir araya geldi. Otelde gerçekleştirilen ve üç gün süren bu etkinlikte, saç dökülmesi ve deri hastalıkları gibi konular ele alındı. Programda özellikle deprem sonrası strese bağlı artan deri hastalıkları üzerinde duruldu.

A W236912 01 Result

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Öztürk, etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Öztürk, 'Burada yaklaşık 200 dermatolog güncel deri hastalıkları ve tedavilerini, depremin dermatoloji üzerine etkilerini konuşuyoruz. Deprem ciddi bir stres oluşturdu ve bu stres, deri hastalıklarında artışa neden oldu' dedi.

Vitiligo Hastalığında Artış

Prof. Dr. Perihan Öztürk, deprem sonrası özellikle vitiligo, saç dökülmesi ve sedef hastalıklarında belirgin bir artış yaşandığını ifade etti. Dr. Öztürk, 'Eskiden daha az gördüğümüz saç hastalıkları, sedef hastalıkları ve vitiligo gibi hastalıklarda deprem sonrası stres nedeniyle sık sık artış yaşandı. Güncel tedaviler ve yeni çıkan ilaçlar üzerine konuşuyoruz' dedi.

A W236912 06 Result

Antalya nöbetçi eczane 17 Temmuz Çarşamba Antalya nöbetçi eczane 17 Temmuz Çarşamba

Alerjik Hastalıklar ve Egzama

Deprem sonrası ortaya çıkan toz ve alerjen miktarındaki artışın da alerjik hastalıkları tetiklediğini belirten Dr. Öztürk, 'Hem stres hem de çevresel faktörler hastalıkların sıklığını değiştirdi. Egzama ve ürtiker gibi alerjik hastalıkların görülme sıklığı arttı' dedi.

Destek ve Toparlanma Süreci

Türkiye'den yaklaşık 200 dermatolog ve 20'nin üzerinde ilaç firmasının katıldığı etkinlikte, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi de destek verdi. Dr. Öztürk, 'Yeni hastalıkları ve tedavilerini konuşmak, depremin etkileriyle nasıl başa çıkabileceğimizi tartışmak için buradayız. Eskiye dönmek için elimizden geleni yapıyoruz' diye ekledi.

Zonaya ne iyi gelir? Zona tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler neler? Zonaya ne iyi gelir? Zona tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler neler?

Kaynak: İHA