Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğle, ilgili illerdeki uygulanan mücbir sebep halinin 31 Ağustos 2024'e kadar uzatılmasının ardından, yeniden yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak üzere yapılacak başvuru ve taksit ödeme süreleri yeniden belirlendi.

Hangi İl ve İlçelerde Başvurular Yapılabilecek?

Yeniden yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak isteyenlerin dikkatine! Artık Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde başvuru yapma süresi 2 Aralık 2024'e kadar uzatıldı.

Ödeme Süreleri ve Detaylar

Yapılandırılan tutarın birinci taksiti için son ödeme tarihi 31 Aralık 2024, ikinci taksit için ise 31 Ocak 2025 olarak belirlendi. Diğer taksitlerin ödeme süreleri ise takip eden aylarda olacak şekilde düzenlendi.

İhtiyaç kredisi hesaplama 2024: Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları nedir? İhtiyaç kredisi hesaplama 2024: Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları nedir?

Vergi Artırımı İsteyenler İçin Önemli Hatırlatma

Söz konusu mükellefler, matrah ve vergi artırımından yararlanmak istiyorlarsa, bunun için de 2 Aralık 2024 tarihine kadar beyan veya bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi