Veli-Der (Öğrenci Veli Derneği) Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından paylaşılan “DERSİMİ SEÇİYORUM, DİNİMİ ÖĞRENİYORUM” görseliyle ilgili açıklamalarda bulundu.

MEB yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerin sınav sonuçlarını açıkladı MEB yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerin sınav sonuçlarını açıkladı

Bekci, 9 Şubat Cuma günü Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma tepki gösterdi. Seçmeli derslerin seçiminde milli eğitim müdürlüklerinin dini ve ideolojik yönlendirme yapmasının suç olduğunu belirten Bekci, bu durumun Türkiye'nin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerini ihlal ettiğini vurguladı.

Denizli'de Milli Eğitim Müdürlüğü'nün paylaşımı tartışma yarattı

Eğitimdeki Temel İlkelerin Çiğnenmesi

Bekci, seçmeli derslerin öğrencilerin hayata hazırlanması ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması için önemli olduğunu ifade etti. Okul programlarının ayrılmaz bir parçası olan seçmeli derslerin öğrencilerin gelişimine katkı sağlaması gerektiğini belirten Bekci, bu ilkenin siyasi ve ideolojik hedeflerle göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Eleştiriler ve Talepler

Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tutumunu eleştiren Bekci, öğrenci ve velilere dinî ve ideolojik yönlendirme yapılmadan özgürce seçmeli derslerin seçilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca, en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda okul müdürlüklerinin gerekli planlamayı yaparak bu derslerin okutulmasını talep etti.

Kaynak: ANKA