Denizli'nin Sarayköy ilçesi Sakarya Mahallesi Yeni Babadağ Caddesi'nde devam eden jeotermal sondaj çalışmalarında 29 Nisan günü patlama yaşandı. Bin 260 metre derinliğe ulaşıldığı sırada gerçekleşen patlamalarda ortaya çıkan karbonmonoksit gazı metrelerce yüksekliğe ulaştı.

Aralıksız 14 gün süren patlamalar, 15. gününde kontrol altına alındı. Basıncın düşmesiyle birlikte mühendisler, kuyudaki basınca dayanıklı vana ve beton kullanarak kuyuyu kapatmayı başardı.

Kahramanmaraş'ta İş Kazası: Operatör Hayatını Kaybetti Kahramanmaraş'ta İş Kazası: Operatör Hayatını Kaybetti

Jeoloji Mühendisi Patlamaları Değerlendirdi

Jeoloji Mühendisi Barış Semiz, patlamaların jeotermal sondajlar sırasında oluşan bir risk olduğunu belirtti. Denizli Şube Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Semiz, "Kuyu yaklaşık bin 260 metre seviyelerindeyken kuvvetli bir gaz gelinimi sonucunda bu patlama gerçekleşmiştir. Jeotermal kuyu sondajlarında bu tarz riskler her zaman vardır. Daha önceki süreçlerde yine aynı bölgede Duacılı bölgesinde bu tarz bir gaz patlamasının yaşandığını biliyoruz. Orada bu boyuta gelmeden önlendi. Böyle bir gaz gelinimi ihtimalini öngörerek işlemin daha dikkatli yapılması gerekirdi. Bu şekilde öngörülemeyen risklerde gaz kesici, patlamayı engelleyici bir vananın düzgün ve aktif bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Bu şekilde çalışan bir sistem olsaydı bu önlenebilirdi" dedi.

Deprem İlişkilendirilmesi Doğru Değil

Doç. Dr. Semiz, patlamaların kamuoyunda depremle ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını vurguladı. "Burada obruk oluşmaz çünkü bin 260 metreden bahsediyoruz. Çok derindeki bir boşluktan bahsediyoruz. Obruklar 15-20 metre seviyelerindeki boşlukların çökmesiyle oluşur. Burada obruk söz konusu olamaz. Bu aynı şekilde depremin habercisi ya da burada deprem, sismik bir hareketlilik oluyor diye de değerlendirmemek lazım. Zaten buradaki rezervde yoğun bir gaz var. Hemen karşı bölgesinde Kızılyer’de gaz üretim tesisi var. Herhangi bir deprem üretmesi, deprem tetikleyici ve ya buradan gaz çıktı depremi rahatlatacak diye bir yaklaşım doğru değil” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA