Denizli'nin Buldan ilçesinde, kekik üretimi yapan çiftçilerin karşılaştığı sorunlar, Türlübey Mahallesi'nde gerçekleştirilen bir çiftçi toplantısında ele alındı. Buldan'ın en önemli kekik üretim merkezlerinden biri olan Türlübey Mahallesi'ndeki toplantıya, Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdal Uğur, Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Resul Çoban, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu ile kekik üreticileri katıldı.

Denizli Buldan'da kekik üreticileriyle ilgili sorunlar tartışıldı

Belediye çalışanlarına müjde! En düşük maaş 24 bin TL oldu Belediye çalışanlarına müjde! En düşük maaş 24 bin TL oldu

Üretim Miktarı ve Pazar Sorunları

Toplantıda, 2023 yılında 23 bin 500 dekarlık bir alanda kekik yetiştirildiği ancak dalgalı fiyat politikası nedeniyle üreticilerin %25 ila %30 arasında kekik söktüğü belirtildi. Ayrıca, üreticilerin kekik yerine zeytin, buğday ve arpa gibi ürünlere yönelme eğiliminde olduğu vurgulandı. 2023 yılında üretilen kekikten halen 1000 ila 1500 ton arasında bir stok bulunduğu ifade edilirken, 2024 yılında iklim koşullarından dolayı %25 ila %30 arasında bir azalma bekleniyor. Bu durum, kekik üreticileri için ciddi bir rekolte kaybı anlamına geliyor.

Toplantıda, kekik üretimindeki en önemli sorunlardan birinin PA uygunluk değeri olduğu ve Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından EKÜY projesinin uygulandığı belirtildi. Bu proje kapsamında, kekik üreticilerinin ücretsiz olarak PA analizlerinin yapıldığı ifade edildi.

Kaynak: İHA