Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan'a verdiği röportaj, kamuoyu gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Erkan, İstanbul'daki yüksek kira fiyatlarından dolayı yaşadığı sıkıntılardan bahsederek, bu nedenle annesinin yanına taşındığını ifade etti. Ancak Erkan'ın Merkez Bankası'ndaki politikaları da beraberinde tartışma konusu haline geldi.

Eski Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi, bir Sözcü TV canlı yayınında Erkan'a destek verilmesi gerektiğini belirtti. Ancak, Erkan'ın açıklamalarına tepki gösteren Deniz Zeyrek, eleştirilerde bulundu. Zeyrek, "Bütün yükü emekçinin sırtına yüklemekten daha kolay bir şey var mı?" sorusunu sorarak, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve diğer vergi yüklerine dikkat çekti.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu: Gıda fiyatları artışında yeni rekor Birleşik Kamu İş Konfederasyonu: Gıda fiyatları artışında yeni rekor

Zeyrek, Erkan'ın ekonomik politikalara dair somut adımlar atıp atmadığını sorgulayarak, kamu-özel işbirliği projelerinden kaynaklanan harcamaların azaltılması, kamu tasarrufu yapılması, Cumhurbaşkanı'nın konvoyundaki araç sayısının azaltılması gibi konularda somut adımlar atılıp atılmadığını dile getirdi. "Hangi zorluğa katlanıyor?" sorusunu yönelten Zeyrek, vatandaşın sırtındaki yüklerin artmasına tepki gösterdi. "Bütün yükü vatandaşın sırtına yüklemiş sayın IMF temsilcisi, yerli ve milli IMF temsilcisi; siz de kalkmış diyorsunuz ki 'Onların işi çok zor'. 7 bin 500 lira ile geçinmek zorunda kalan insanın işi ne? Ona zor diyorsanız buna ne diyeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi