Eski AKP'li vekil Şamil Tayyar Ayhan Bora Kaplan soruşturması hakkında açıklama yaptı Eski AKP'li vekil Şamil Tayyar Ayhan Bora Kaplan soruşturması hakkında açıklama yaptı

Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı'ndan bir gün sonra birçok işçinin işine son verdi. HAK-İŞ Van Şubesi'nin liderliğinde devam eden eylemler sırasında işten çıkarılan işçiler, protestolarını sürdürüyor. Sendika binası önünde bir araya gelen işçiler, Soydan Kavşağı'ndan başlayarak Maraş Caddesi boyunca yürüyerek İpekyolu Belediyesi binasına ulaştı.

DEM Partili Belediyelerin işten çıkardığı işçiler Van'da yürüyüşle protesto etti

Protesto Yürüyüşü

Belediye binası önünde davullu protestolarını sürdüren işçiler, ellerinde pankartlarla bekledi. Daha sonra basın açıklaması yapıldı. Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir, Türkiye'de bazı belediyelerin seçim sonrası icraat yapmadığını belirtti. Genel Başkan Vekili Özdemir, "Halkın yüksek beklentisi hayal kırıklığına dönüştü. CHP'li ve DEM'li bazı belediyelerin işçilere baskı yapması, tehdit etmesi ve işten çıkarması konuşuluyor. Van Büyükşehir ve İpekyolu belediyeleri de bu belediyeler arasında. Her iki belediyede de seçimlerden sonra işçilere yapılan baskılar kabul edilemez" dedi.

DEM Partili Belediyelerin işten çıkardığı işçiler Van'da yürüyüşle protesto etti

İşten Çıkarılan İşçilerin Durumu

Özdemir, Van Büyükşehir Belediyesi BELVAN A.Ş.’de 225, VASKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı iştirak şirketi VANSU’da 170, İpekyolu Belediyesi'nde ise 280 işçinin işlerinden olduğunu belirtti. Toplamda 700'e yakın işçinin haksız ve hukuksuz bir şekilde işlerinden edildiğini ifade etti.

Kaynak: İHA