Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı Takvimini Açıkladı! Okullar Ne Zaman Açılıyor? Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı Takvimini Açıkladı! Okullar Ne Zaman Açılıyor?

Türkiye'nin eğitimde fırsat eşitliği mücadelesinin öncülerinden olan Darüşşafaka Cemiyeti, 161 yıldır çocukların yaşamlarını değiştirmeyi amaçlıyor. Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları nitelikli eğitim almak için yetersiz olan öğrencilere yönelik olarak tam burslu, yatılı, kolej eğitimi fırsatı sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2024 Giriş Sınavı'nı düzenliyor. Bu sınav, 26 Mayıs Pazar günü saat 11.00'de 41 ilde gerçekleşecek ve son başvuru tarihi 20 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, maddi olanakları kısıtlı ancak yetenekli öğrencilere yönelik eşitlikçi bir yaklaşımla hareket ediyor. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği Giriş Sınavı'nda başarılı olan ve mali durum araştırması ile sağlık kontrolünden geçen öğrencilere, ortaokuldan başlayarak liseyi tamamlamaları süresince tam burslu, nitelikli eğitim imkanı sunuluyor. 

Darüşşafaka Sınavı Başvuru Tarihi Ve Şartları 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü: Şefkat Yuvası

Her sene çok daha fazla öğrenciye ‘şefkat yuvası’ olabilmek için çalıştıklarını belirten Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, 'Bu yıl deprem bölgesi de dahil olmak üzere 41 ilde sınavımızı gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da deprem bölgesinden 100 öğrenciye ek kontenjan oluşturduk. 26 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz sınavla 81 ilimizden anne ve/veya baba kaybı yaşamış, maddi olanakları yetersiz çocuklarımıza nitelikli eğitim olanağı tanıyacağız. Özellikle 4. sınıf ve rehber öğretmenleri ile okul müdürlerimizin desteği çok önemli. Okullarında koşullarımıza uyan öğrencilerin sınavımıza katılmasını sağlayarak, bir çocuğun yaşamının eğitimle değişmesine vesile olabilirler.' dedi.

Darüşşafaka Eğitimi Nasıl?

Bugünden 15-20 yıl sonrasını planlayan Darüşşafaka, öğrencilerini o günün koşullarına göre yetiştiriyor.  Türkiye’nin ortaöğrenim düzeyinde ilk robot takımını kuran, ilk yapay zekâ sınıfını, ilk Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni, ilk Sanal Gerçeklik-Artırılmış Gerçeklik (VR-AR) laboratuvarını açan, ilk 3D Printer Atölye ve Yarışması’nı düzenleyen okulu olan Darüşşafaka’da STEM, kodlama, girişimcilik, dijital dönüşüm eğitimleri veriliyor. Darüşşafaka, öğrencilerine öncelikle yeteneklerini keşfedip geliştirecekleri bir eğitim ortamı sunuyor. Bugün Darüşşafaka’da öğrencilerin yeteneklerini keşfedip geliştirmeleri için 70’e yakın yetenek atölyesi bulunuyor. 

Darüşşafaka Gririş Sınavı Hangi Şehirlerde Düzenlenecek?

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elâzığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak’ta düzenlenecek. Sınava Türkiye’nin her ilinden başvuru kabul edilecek. 41 il dışından sınava katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın sınav merkezine gitmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından destek verilecek. 

Darüşşafaka'dan Deprem Bölgesi İçin 100 Kontenjan

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 6 Şubat depremlerinden etkilenen 11 il için ek kontenjan oluşturdu. Geçen sene depremden etkilenen 100 öğrenciye tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim hakkı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu yıl da yine depremden etkilenen 100 öğrenciyi kabul edecek. Deprem gerçekleştiğinde bu illerde ikamet eden, eğitim ve öğretim gören öğrenciler için Darüşşafaka Giriş Sınavı bir başarı sınavı değil, sıralama sınavı olarak uygulanacak. Deprem olduğunda deprem bölgesinde eğitim alan öğrenciler, daha sonra başka illerde ikamet etmeye başlasalar bile sınav giriş şartlarında belirtilen belgeleri beyan ettikleri takdirde deprem bölgesi kontenjanına dâhil edilecekler ve halen ikamet ettikleri illerde sınava girebilecekler.

Darüşşafaka Giriş Sınavına Son Başvuru Ne Zaman?

Sınava katılmak isteyen adayların başvuru evraklarını, Darüşşafaka Ortaokulu’na 20 Mayıs Pazartesi gününe kadar elden veya posta yoluyla ulaştırması gerekiyor. Sınavda başarılı olan öğrenciler, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünün ardından ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim alma hakkı elde edecek. Başvurular buradan da yapılabilecek. 

Darüşşafaka Giriş Sınavı Başvuru Şartları Neler?

-T.C. vatandaşı olması

-Annesinin ve/veya babasının hayatta olmaması

-Ailesinin maddi olanaklarının kolej düzeyinde eğitim alması için yeterli olmaması

-2013 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersizdir.)

-2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması


Darüşşafaka Giriş Sınavı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Neler?

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Vukuatlı aile nüfus kayıt örneği (Vefat eden ebeveynin bilgileri de dahil olmak üzere hayattaki ebeveyne ait)

-Öğrencinin okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak ve 'ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir' imzalı ve mühürlü öğrenci belgesi

-(11 deprem ilinde depremi yaşamış ve başka bir ile naklini almışsa okul müdüründen onaylı nakil belgesi)

-Öğrencinin dört (4) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı

-Başvuru formu (doldurulmuş)

-Tarihçeli yerleşim yeri belgesi
 

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin il içi yer değiştirme takvimini açıkladı Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin il içi yer değiştirme takvimini açıkladı

Kaynak: ANKA