Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Yılmaz, 2023 yılında bir önceki yıla göre işsizlik oranının 1 puan azalarak %9,4'e düştüğünü ifade etti. İşsizlik oranındaki bu düşüşün, %10,1 olan OVP hedefinin ötesinde gerçekleştiğini vurgulayan Yılmaz, "İstihdam edilenlerin sayısı, 2023 yılında OVP'deki öngörümüzle uyumlu bir şekilde 880 bin kişi artarak 31 milyon 632 bine ulaştı. Enflasyonla mücadele odaklı bu dönemde işsizlik oranındaki düşüş ve istihdam artışı, işgücü piyasamızın güçlü bir görünüm sergilediğini göstermektedir."

Fethiye'de turizm toplantısı denizin dibinde yapıldı Fethiye'de turizm toplantısı denizin dibinde yapıldı

İstihdam ve İşgücüne Katılma Oranları

Yılmaz, istihdam oranının 2023 yılında bir önceki yıla göre 0,8 puan artarak %48,3'e yükseldiğini belirtirken, işgücüne katılma oranının da %53,3'e çıktığını dile getirdi. İstihdam oranı ve işgücüne katılma oranındaki artışların OVP hedefleriyle uyumlu olduğunu vurguladı.

TÜİK açıkladı: İşsizlik rakamları açıklandı TÜİK açıkladı: İşsizlik rakamları açıklandı

Kadınlarda ve Gençlerde İstihdam

Yılmaz, kadınlarda işgücüne katılma oranının bir önceki yıla göre 0,7 puan artarak %35,8'e, gençlerde ise 1,8 puan artarak %45,6'ya yükseldiğini belirtti. İşsizlik oranının ise kadınlarda yıllık bazda 0,8 puan azalarak %12,6'ya, gençlerde ise 2 puan azalarak %17,4'e gerilediğini ifade etti. Ayrıca, 2023 yılında istihdam edilenlerin sayısındaki %2,9'luk artışta, özellikle inşaat ve hizmetler sektörlerindeki istihdam artışının etkili olduğunu dile getirdi.

Kayıt Dışı İstihdam ve Gelecek Beklentileri

Yılmaz, kayıt dışı istihdam oranının 2023 yılında bir önceki yıla göre 0,7 puan azalarak %26,1'e gerilediğini belirtti. Büyüme ve istihdam ilişkisinin güçlenmesiyle birlikte istikrarlı bir büyüme performansı sergileyen Türkiye'nin, özellikle kadınlar ve gençler başta olmak üzere istihdamda artışların devamını beklediğini ifade etti.

Kaynak: İHA