Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay Konferans Salonu'nda düzenlenen İdari Yargı Günü ve Danıştay'ın 156. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Danıştay'ın Köklü Geçmişi

Erdoğan, Danıştay'ın 156. kuruluş yıl dönümü ve İdari Yargı Günü kutlamalarına katılarak, geçmişten günümüze uzanan önemli bir kurum olan Danıştay'ın rolünü vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin devamlılığını simgeleyen Danıştay'ın, köklü bir geleneği ve gelecek nesillere aktarılması gereken bir mirası temsil ettiğini ifade etti.

Hukuk Devletinin Temel İlkesi: İdarenin Yargısal Denetimi

Erdoğan, idarenin yargısal denetiminin hukuk devletinin temel ilkelerinden biri olduğunu belirtti. Danıştay'ın bu misyonu üstlendiğini ve ülkedeki adaletin sağlanması adına önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni anayasa mesajı

Topluma Güven Veren Adalet Sistemi

Cumhurbaşkanı, adaletin topluma güven veren ve erişilebilir olmasının ülkenin bekası için hayati önem taşıdığını vurguladı. Adalet sisteminin güçlendirilmesinin, ülkenin huzur, refah ve demokrasisinin teminatı olduğunu ifade etti.

Bakan Yerlikaya Açıkladı! Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı Atamaları Yapıldı! Tayinler Açıklandı Bakan Yerlikaya Açıkladı! Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı Atamaları Yapıldı! Tayinler Açıklandı

Yargının Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı

Erdoğan, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının korunması gerektiğini vurgulayarak, herkesin yargıya saygı duyması gerektiğini söyledi. Yargının siyasi tartışmaların içine çekilmesinin hatalı olduğunu belirtti ve yargıya güvenin sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Reform Çalışmaları ve Yeni Anayasa

"Yeni anayasa, sivil siyasetin alanını genişleterek ekonomiden sosyal hayata ülkemizin meselelerinin çözümünü daha da hızlandıracaktır. Siyasetteki yumuşamayla birlikte farklı siyasi partiler arasındaki istişari görüşmelerin yoğunlaşması bu bakımdan önemli bir fırsat teşkil ediyor. Türk siyasetinin bu fırsatı ülkemiz, milletimiz ve demokrasimiz adına kalıcı bir kazanca dönüştürmesini ümit ediyoruz. Biz milletimizin beklentileri çerçevesinde üzerimize düşen yapıcı rolü oynamaya devam edeceğiz."

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç da katıldı.

Kaynak: AA