Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle önemli bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı'nın resmi internet sitesinde paylaşılan mesajında, Avrupa Birliği'ne adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 yılından bu yana ülkemizde de kutlanan 9 Mayıs'ın, Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı gün olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı'ndan Avrupa Günü Mesajı

Erdoğan, mesajında, Avrupa'nın siyasi ve ekonomik birliğinin yanı sıra barış ve istikrarın simgesi olan bu günün, küresel düzeyde ve yakın bölgemizde yaşanan çatışmalar, terör eylemleri, düzensiz göç ve iklim değişikliği gibi meydan okumalarla tehdit altında olduğunu vurguladı. İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı ve ırkçılık gibi olumsuz eğilimlerin Avrupa'da arttığını belirten Erdoğan, bu durumun Avrupa Türk Toplumu'nu da endişelendirdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Günü mesajı

Yerli Turizmci İstihdamı İçin Devlet Dokunuşu Gerekiyor Yerli Turizmci İstihdamı İçin Devlet Dokunuşu Gerekiyor

Türkiye'nin Avrupa Vizyonu

Erdoğan, Türkiye olarak Avrupa'nın geleceğine katkı sağlamaya hazır olduklarını vurgulayarak, daha müreffeh, dayanışmacı ve açık bir Avrupa için işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile ilişkilerinde adil ve sonuç odaklı bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, ülkenin stratejik imkân ve kabiliyetlerini kullanarak, Avrupa'nın küresel güç olmasına olumsuz etkide bulunan politikalara karşı duracağını ifade etti.

Kutlama ve Teşekkürler

Mesajını 9 Mayıs Avrupa Günü'nü kutlayarak tamamlayan Erdoğan, vatandaşlarının yanı sıra tüm Avrupalılara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Günü mesajı

Kaynak: ANKA