Afrika ve Arabistan üzerinden gelen toz taşınımı, bugünden itibaren yeniden Türkiye'ye giriş yapıyor. Özellikle yarından itibaren etkisini artırması bekleniyor.

Ayhan Bora Kaplan Dosyasında Ciddi Gelişme! 7 Kişi Daha Tutuklandı Ayhan Bora Kaplan Dosyasında Ciddi Gelişme! 7 Kişi Daha Tutuklandı

Batı ve Güneydoğu Anadolu'yu Etkileyecek

Batı Anadolu'ya çöl tozları Sahra Çölü'nden, Güneydoğu Anadolu'ya ise Arabistan'dan gelecek. Bu durum, bölge halkının günlük yaşantısını etkileyebilir.

Havada Asılı Kalmayacak, Yağmur Bekleniyor

Meteoroloji yetkilileri, toz taşınımının havada askıda kalmayacağını belirtiyor. Ayrıca, bölgede yağmurun da beklendiği ifade ediliyor.

Çöl tozları yeniden geliyor! Gökten resmen çamur yağacak!

Toz Taşınımının Önemi

Toz taşınımı, Dünya ekosistemi için büyük önem taşıyor. Türkiye ve çevresindeki çöl (Sahra, Arabistan gibi) ve yarı-kurak alanlardan kalkan toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocuklar, toz taşınımından en fazla etkilenen kesimdir. Toz fırtınaları, hava ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkiler. Toz kaynak alanlarına yakın bölgelerde, fırtınaların yaşandığı dönemlerde havaalanları kapatılmakta, karayolu ulaşımında ise büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

Türkiye'nin Toz Taşınımı Gerçeği

Türkiye, Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarından etkilenmektedir. Özellikle Basra alçak basınç merkezinin daha etkili olduğu ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında toz taşınımı daha yoğun olarak görülür.

Çöllerde göreceli olarak daha büyük olan toz parçacıkları, kaynak alanlarının yakınlarında çökerken, küçük olanlar ise binlerce kilometre yol kat edebilmektedir. Bu durum toz taşınımı olarak tarif edilir. Toz taşınımı, etkisini toz fırtınalarıyla daha uzak alanlara taşıyabilir.

Kaynak: Haber Merkezi