Çay Ağacı Yağı Nedir? Çay Ağacının Özellikleri ve Kullanım Alanları Çay Ağacı Yağı Nedir? Çay Ağacının Özellikleri ve Kullanım Alanları

Manisa Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Hekimi Belma Yaşar, soğuyan hava ile birlikte artan akut üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, özellikle el hijyenine dikkat çekti.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda sıkça görülen enfeksiyon hastalıkları hakkında bilgi veren Uzman Hekim Belma Yaşar, 'Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları (ÜSYE); burun, boğaz, sinüsler ve solunum yollarını etkileyen ve genellikle viral veya bakteriyel patojenlerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Havaların soğumasıyla birlikte, hastanelere en sık başvuru nedeni olan akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir artış oldu' dedi.

Çocuklarda Üst Solunum Enfeksiyonları Zirvede!

Çocukların kapalı ortamlarda, okullarda ve kreşlerde enfeksiyonlara daha açık hale geldiğini belirten Yaşar, 'Çocukların kreşe veya okula başladığı yıllarda bu enfeksiyonların sıklığı daha fazla olabilir. Şu anda ülkemiz genelinde Rhinovirüs, Respiratuar Sinsityal Virus (RSV), koronavirüs enfeksiyonları sıkça görülmektedir. Mevsimsel grip vakalarını da görmeye başladık' diye ekledi.

Uzman Hekim Yaşar, belirtiler arasında öksürük, ateş, burun akıntısı ve boğaz ağrısı olduğunu belirterek, bu belirtilerin etkene maruz kalındıktan sonraki 3-5 gün içinde ortaya çıktığını ve 7-10 gün kadar sürebileceğini ifade etti. Enfeksiyonlardan korunmak için özellikle el hijyenine vurgu yapan Yaşar, 'Su ve sabunla el temizliği sağlamak çok önemlidir. Viral enfeksiyonlar genellikle vücudun bağışıklık sistemiyle kendiliğinden iyileşir. Bolca istirahat, yeterli sıvı alımı, bol su içme ve sebze-meyve ağırlıklı beslenme ile bu süreci hızlandırabiliriz. Çocuklarda belirtiler varsa çocuk enfeksiyon hastalıkları ve çocuk hastalıkları polikliniklerine başvurulabilir' şeklinde konuştu. Yaşar, bu basit önlemlerin çocukları enfeksiyonlardan korumada etkili olabileceğini belirterek, ailelere bu konuda duyarlı olmaları çağrısında bulundu.

Kaynak: İHA