Çin İnternet Ağı Enformasyon Merkezi'nin (CNNIC) yayımladığı yıllık internet istatistikleri raporuna göre, çevrim içi kullanıcı sayısı 2023'te bir önceki yıla göre 24 milyon 800 bin kişi arttı.

Çin'de çevrim içi kullanıcı sayısı 2023 yılında arttı

Ülkenin genel internet kullanıcı sayısı 1 milyar 90 milyona ulaşırken, bu rakamın Çin nüfusunun yüzde 77,5'ini oluşturduğu belirlendi. Bu, ülkenin hızla dijitalleştiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Raporda ayrıca çevrim içi hizmetleri kullanan kişilerin sayısında da belirgin bir artış kaydedildiği belirtiliyor. Özellikle mobil taksi hizmetlerini kullananların sayısında yıllık yüzde 20,7 artış yaşandı. Ayrıca, çevrim içi seyahat rezervasyon hizmetlerini kullananların oranı yüzde 20,4 artarken, sağlık hizmetlerini kullananların sayısında da yüzde 14,2'lik bir artış görüldü.

Samsung'un XR başlığına ilişkin beklentiler artıyor Samsung'un XR başlığına ilişkin beklentiler artıyor

2023'te Çin genelinde 3 milyon 380 bin 5G baz istasyonu inşa edilirken, il ve ilçe merkezi düzeyindeki tüm kentsel yerleşimlerde hücre iletişimi altyapısı oluşturuldu. Bu, ülkenin 5G teknolojisine yönelik altyapı çalışmalarının hızla ilerlediğini gösteriyor.

Kaynak: Haber Merkezi