Çin, atmosfer ve uzay çevresi gözlemlerinde kullanılan 'Yünhay-2'uydularının ikinci grubunu uzaya gönderdi. Xinhua ajansının aktardığına göre, 'Yünhay-2'uydularının ikinci grubu, ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Merkezi'nden Long March-2D taşıyıcı roketiyle fırlatıldı.

Çin 'Yünhay-2' uydularının ikinci grubunu uzaya gönderdi

Fırlatılan uyduların, atmosfer ve uzay çevresi gözlemlerinde kullanılacağı bildirildi. Planlanan yörünge konumlarına yerleştiği duyurulan uyduların, bu görevlerde etkin bir şekilde kullanılması bekleniyor.

Bu fırlatma, Çin'in uzay araştırmalarındaki başarılarına bir yenisi olarak ekleniyor. Long March roketleriyle gerçekleştirilen bu fırlatma, ülkenin uzay programının güçlü bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu, toplamda 513'üncü başarılı taşıma görevi oldu.

X'e kayıt olmak paralı mı oluyor? Elon Musk'tan yeni karar X'e kayıt olmak paralı mı oluyor? Elon Musk'tan yeni karar

Şanghay Uzay Uçuşu Teknolojisi Akademisi (SAST) tarafından geliştirilen bu uyduların bilimsel araştırma ve afet önleme amaçlarıyla kullanılacağı belirtilse de, bazı Batılı uzmanlar bu uyduların askeri amaçlı meteoroloji tahminlerinde kullanılmak üzere geliştirildiğini iddia ediyor.

Bu fırlatma, Long March roketleriyle gerçekleştirilen 513'üncü başarılı taşıma görevi oldu. İlk grupta bulunan 6 uydunun 2018'de uzaya fırlatıldığı hatırlatıldı.

Kaynak: Haber Merkezi