Çiftçileri yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2028'e kadar uygulanacak olan hayvancılık yol haritasının tamamlandığını duyurarak sektörde önemli değişikliklere işaret etti. Bakan Yumaklı, hayvan ithalatının bundan sonra özel sektör yerine devlet tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

0x0-ciftci-destek-kredisi-ne-kadar-nasil-alinir-baskan-erdogandan-ciftciye-mujde-2023-ciftci-destek-kredisi-sartla-1673011322431

Tarım ve Orman Bakanı, Et ve Süt Kurumu ile birliklerden gelen talepler doğrultusunda, uygun görülen miktarlarda ve kalitede hayvanların seçilerek ithal edileceğini ifade etti. Bu adımın, ithal edilen hayvanların aşıları yapılmış ve garantili olmasını sağlayacağını vurgulayan Bakan Yumaklı, özel sektörün kontrolünde yapılan hayvan ithalatının sorunlara yol açtığını belirtti.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Elektrik Piyasası Kanunu'nda bazı maddeler iptal edildi Resmi Gazete'de yayımlandı: Elektrik Piyasası Kanunu'nda bazı maddeler iptal edildi

Özel sektörün elindeki hayvanların al-sat işlemleriyle fiyatların yükseltilmesinin engelleneceğini açıklayan Bakan Yumaklı, ithal edilen hayvanların 4 ay boyunca satılamayacağını ifade etti. Bu sayede, iç piyasada yaşanan dengesizliklerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Bakan Yumaklı ayrıca, hayvan ithalatının azaltılması ve nihai olarak sonlandırılması için kaliteyi artırmaya odaklanacaklarını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi