Türkiye'de tarım sektöründeki üretim azalışıyla birlikte ekonomik zorluklar çiftçilerin sırtına ağır bir yük olarak binmeye devam ediyor. İlaç, gübre, mazot gibi temel girdi maliyetlerindeki artışlar, çiftçi ve üreticilerin mahsullerini toplarken karşılaştığı zorlukları artırıyor. Bu zorlu süreçte, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan yüzde 35'lik enerji desteğinin Aralık ayının sonunda sona ereceği duyurulmuştu.

DEPSAŞ Enerji: Borç Ödenmeyen Abonelikler İptal Edilecek

Çiftçilere ek bir darbe ise DEPSAŞ Enerji'den geldi. 6 ilin enerji ihtiyacını karşılayan DEPSAŞ Enerji, 31 Aralık 2023 tarihine kadar borcunu ödemeyen abonelerin elektrik aboneliklerini iptal edeceğini açıkladı. DEPSAŞ Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel, 2024 yılında enerji borcu olan 24 binin üzerinde aboneye elektrik verilmeyeceğini belirtirken, 30 bin tarımsal sulama abonesinin yüzde 81'inin borçlu olduğunu ifade etti.

0x0-ciftci-destek-kredisi-ne-kadar-nasil-alinir-baskan-erdogandan-ciftciye-mujde-2023-ciftci-destek-kredisi-sartla-1673011322431

TROY Kart Kullanımı Artıyor! Troy kart nedir? Ne işe yarar? TROY Kart Kullanımı Artıyor! Troy kart nedir? Ne işe yarar?

İcra ve Haciz Süreci Başlıyor

Karagüzel, 31 Aralık 2023 tarihine kadar borcunu ödemeyen abonelerin aboneliklerinin iptal edileceğini ve icra, haciz gibi yollarla tahsilat süreçlerinin başlatılacağını vurguladı. DEPSAŞ Enerji, enerji ihtiyacını karşıladığı Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde toplamda 30 bin tarımsal sulama abonesine hizmet veriyor.

Kaynak: Haber Merkezi