CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 'Öğretmenlerin istihdam sorunlarının araştırılması' için grup önerisi verdi. Öneri, CHP İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş tarafından dile getirildi. Özçağdaş, öneri üzerine yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamalara atıfta bulunarak öğretmen açığının ciddiyetinden bahsetti. Özçağdaş, "Sayın Bakanın Eylül 2023'te yaptığı açıklamaya göre toplamda 68 bin açık var. Emekli olan öğretmen sayısı 23 bin 670 ve sizin açıkladığınız atanan öğretmen sayısı ise 20 bin. Yani bu yıl emekli olan öğretmen kadar öğretmen atanmış değil" ifadelerini kullandı.

Akhisar'da Gerçekleşen Trafik Kazasında Yaşlı Kadın Hayatını Kaybetti Akhisar'da Gerçekleşen Trafik Kazasında Yaşlı Kadın Hayatını Kaybetti

CHP'nin Önerisi Reddedildi

Ancak, CHP'nin 'Öğretmenlerin istihdam sorunlarının araştırılması' için verdiği grup önerisi TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

"Sadece Liyakatten Değil Matematikten de Sınıfta Kaldılar"

CHP'nin önerisi üzerine söz alan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, Milli Eğitim Bakanının açıklamalarını eleştirdi. Demir, özellikle emekli olan öğretmen sayısı ile yeni atanan öğretmen sayısı arasındaki farka dikkat çekti. Demir, "Emekli olan öğretmenlerden açılan boşluk bile kapatılmamıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere bakan sadece liyakatten değil matematikten de sınıfta kalmıştır" şeklinde konuştu.

"Binlerce Öğretmenin Aile Kurma Hayalini Yerle Bir Ettiniz"

İYİ Parti adına söz alan Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, öğretmenlerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Türkoğlu, özellikle ücretli öğretmenlerin durumuna dikkat çekerek, "Devlet olarak anayasal suç işliyorsunuz. Asgari ücretin altında öğretmen çalıştırıyorsunuz. Madem atamayacaksınız 2002 yılında 50 bin civarında" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA