TBMM Genel Kurulu'nda bugün yapılan oturumda, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sunulan emeklilerin sorunlarını ve maaş zamlarını incelemek amacıyla verilen Meclis araştırma önergesi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Emekli

Muhittin Böcek Demre ve Kaş’ta Vatandaşlarla Buluştu Muhittin Böcek Demre ve Kaş’ta Vatandaşlarla Buluştu

Öneriyi gündeme taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekerek, Meclis'in kapsamlı bir araştırma yapması ve çözüm önerileri sunması gerektiğini belirtti. Gürer, özellikle emekli aylıklarının asgari ücrete çekilmesi, intibak düzenlemesi, bayram ikramiyelerinin artırılması gibi konularda iyileştirmeler yapılması gerektiğini vurguladı.

Önerinin gerekçelerini sunan Gürer, "Kaynak yok safsatası inandırıcı değildir. Emeklilerin daha iyi yaşam koşullarına erdirilmesi için Meclisimizin bu konuda kapsamlı bir araştırma yapması, Cumhurbaşkanı’na da bu bağlamda yol gösterici olması gerekir. Emeklilik yılı kuru kuruya 'emekli yılı oldu' demekle olmuyor. Emekliler bu yılı kara bir yıl olarak değerlendiriyorlar. Yaşamının son aşamasında olsun emekli yaşamayı hak ediyor." ifadelerini kullandı.

Ancak, öneri üzerine yapılan oylamada Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Önerinin kabul edilmemesi, muhalefet partileri tarafından eleştirilerek, emeklilerin yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması yönündeki taleplerin göz ardı edildiği yorumlarına neden oldu.

Kaynak: ANKA