CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, kamuda tasarruf tedbirleri açıklanmasına rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bu tedbirlere uymayarak yeni bir gökdelen kiraladığını iddia etti. Öztunç, yaptığı açıklamada, "Kamuda tasarruf yine sözde kaldı" diyerek tepki gösterdi.

Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Çevre Bakanlığı'nın bu binayı kimden, ne kadar süreyle kiraladığını ve kira bedelinin ne kadar olduğunu sordu.

"Yeni Gökdelenin Kiralanması Meclis Gündeminde"

Öztunç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın tasarruf tedbirlerine uymayarak Kentsel Dönüşüm Başkanlığı için yeni bir gökdelen kiraladığını belirterek, konuyu Meclis'e taşıdı. Milletvekili, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan bu konuda açıklama beklediğini dile getirdi.

Öztunç, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in kamuda tasarruf paketi açıklamasının hemen ardından, Çevre, Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı için yeni bir gökdelen kiralamıştır. Şimşek’in ‘bina kiralamasına asla izin vermeyeceğiz’ sözünden hemen sonra bu kiralamanın gerçekleşmesi, kamuda tasarrufun yine sözde kaldığını ve halkı kandırmaktan başka bir şey olmadığını göstermektedir."

"Bakanlığa Yöneltilen Sorular"

Ali Öztunç, önergesinde Cevdet Yılmaz'a şu soruları yöneltti:

İşletmeler dikkat: Son gün 1 Temmuz! İşletmeler dikkat: Son gün 1 Temmuz!
  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, tasarruf tedbirlerine uymayarak Kentsel Dönüşüm Başkanlığı için yeni bir gökdelen kiralamıştır. Bakanlık, bu binayı neden kiralamıştır? Bu binayı ne kadar süreliğine kiralamıştır? Aylık kira bedeli ne kadardır?
  • Çevre Bakanlığı tasarruf genelgesi kapsamında değil midir? Bu binanın kiralanması için Cumhurbaşkanlığından herhangi bir izin alınmış mıdır?
  • Çevre Bakanlığı, bu binayı kimden kiralamıştır? Bu binanın devletten büyük ihaleler alan büyük bir şirkete ait olduğu iddiası doğru mudur?
  • Kamu kurum ve kuruluşları, açıklanan kamuda tasarruf tedbirlerine ne kadar uymaktadır?
Kaynak: ANKA