CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın geçtiğimiz hafta canlı hayvan ithalatını üç yıl içinde bitirme sözü verdiğini hatırlatarak, bugün çıkan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle tüm ülkelerden tırnaklı canlı hayvan ithalatına izin verilmesine tepki gösterdi.

"Hijyen Şartları Sağlanmayan Hayvanlar Ülkemize Girecek"

Erhan Adem, "Bugünkü kararnameyle tüm ülkelerden tırnaklı canlı hayvan ithalatına izin verildi. Bu karar, hijyen koşulları sağlanmayan hayvanların ülkemize getirilip hayvan hastalıklarının artmasına ve halkımızın sağlıksız et tüketimine neden olabilir" şeklinde konuştu.

Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon 353 bin 228 araç egzoz muayenesine girdi Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon 353 bin 228 araç egzoz muayenesine girdi

Yerli Üretici Zor Durumda

Adem, aynı zamanda yerli üreticinin bu durum karşısında tükenme noktasına geldiğini belirtti. "Yerli üreticiyi korumak adına bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir" dedi.

Bakanın Sözü ve Kararname Arasındaki Çelişki

Erhan Adem, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın, sadece bir hafta önce canlı hayvan ithalatını üç yıl içinde bitireceğini söylediğini hatırlatarak, bugünkü kararname ile çelişen bu durumu eleştirdi. "Bu uygulamanın, hem hayvan sağlığı hem de yerli üretici açısından büyük riskler taşıdığını görmek zor değil" dedi.

Kaynak: ANKA