Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) 2019 yılında başlattığı "100 Bin Alt Gelir Grubu Sosyal Konut Projesi"nde yaşanan sorunları gündeme getirdi. Genç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye sorular yöneltti.

Son 10 Yılda 70 Yaş Üstü Lider Sayısında Patlama Son 10 Yılda 70 Yaş Üstü Lider Sayısında Patlama

Sorular TBMM Gündemine Taşındı

Aşkın Genç, önergesinde, "Vatandaşlarımızın yıllardır TOKİ mağduriyetleri bitmiyor. Ülkemizin her yanında olduğu gibi Kayseri ilimizde de vatandaşlarımız mağdur edilmeye devam ediliyor. TOKİ’nin 2019 yılında başlattığı ‘100 Bin Alt Gelir Grubu Sosyal Konut Projesi’ kapsamında hak sahibi olan vatandaşlarımızın hem konutları teslim edilmedi hem de başvuru şartlarında yüzde 1 olan KDV oranı yüzde 10’a çıkarılması ve 6 aylık dilimlerle zam yapılması vatandaşlarımızın mağduriyetini daha da artırmıştır. Vatandaşlarımız kendilerine 4 yıl önce verilen ‘sabit ödeme’ sözünün tutulmasını istiyor" değerlendirmesini yaptı.

Aşkın Genç, Bakan Mehmet Özhaseki'ye şu soruları yöneltti:

  • "Yasal takibe alınan kaç vatandaşımız bulunmaktadır?"
  • "Kayseri’de yapımı süren kaç konut vardır? Ne zaman teslimi planlanmaktadır? Teslim edilen konut sayısı ne kadardır?"
  • "Ödemesini yapamadığı için sözleşmesi fesih edilen veya yasal takibe alınan kaç vatandaşımız bulunmaktadır?"
  • "Yüzde 10’a çıkarılan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi konusunda bir düzeltme veya düzenleme planı bulunmakta mıdır?"
  • "Peşinat ödemesinden sonraki taksit ödemelerinin, hak sahiplerine söz verildiği gibi, sabit taksitler halinde ödenmesi için bir düzeltme yapılması planlanmakta mıdır?"

TOKİ'nin Projesi Eleştirilerin Odağında

TOKİ'nin 2019 yılında başlattığı "100 Bin Alt Gelir Grubu Sosyal Konut Projesi", vatandaşların uzun süredir beklediği konutların teslim edilmemesi ve başvuru şartlarının değişmesiyle eleştirilerin odağında yer alıyor. Projeye ilişkin yaşanan sorunların TBMM'de gündeme gelmesiyle birlikte, mağduriyetlerin çözümü için adımların atılması bekleniyor.

Kaynak: ANKA