CHP Genel Başkanı Özgür Özel, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına getirilen zamla aylıklarındaki artışın yüzde 49,25’e yükseltilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Özel, “En düşük emekli maaşı asgari ücret olana kadar susmayacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Açıklamaları

Özel, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına getirilen ek zam kararına ilişkin sosyal medya hesabından bir video paylaşarak, açıklama yaptı. Özel, “Emeklilere yapılan zamda Bağkur ve SSK emeklisine yapılan zam Emekli Sandığı emeklisine yapılan zam oranına çıkacak. Bu yine bir iyileştirme olarak söyleniyor. Biz diyoruz ki en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmasın asgari ücret düzeyine çıksın 17 bin TL olsun” ifadelerini kullandı.

TBMM Sağlıkla İlgili Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanunu kabul etti TBMM Sağlıkla İlgili Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanunu kabul etti

Özel’in Mücadele Çağrısı

Özel, bugün partisinin TBMM’deki grup toplantısında, “Öyle bin lira 2 bin lira zammı kabul etmiyoruz. En düşük emekli maaşını asgari ücret kadar yapacak 7 bin liralık zammı alana kadar bütün emeklileri mücadeleye ve direnişe davet ediyorum.” demişti.

Zam Kararı

Özel’in emekilere dönük çağrısından sonra akşam saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına ek zam yapılacağını açıkladı. Işıkhan, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra farklar 1 haftada ödenecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi