Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), CHP’nin Hatay ve İskenderun seçimlerine ilişkin ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle yaptığı başvuruya yönelik ret kararının gerekçesi açıklandı. ANKA Haber Ajansı'nın ulaştığı kararda, itirazların genel ve soyut olduğu belirtilerek olağanüstü itirazın reddedildiği ifade edildi.

CHP'nin İtirazı ve YSK'nın Kararı

Hatay'da 31 Mart yerel seçimlerinde AKP'nin adayı Mehmet Öntürk ile CHP'nin adayı Lütfü Savaş arasındaki oy farkı tartışmalara neden olmuştu. CHP'nin itirazı sonucu YSK'ya başvurulmuş ancak YSK, itirazı reddetmişti. CHP, bunun üzerine 'tam kanunsuzluk' gerekçesiyle itirazda bulunmuştu. Ancak YSK, bu başvuruyu da reddetmişti.

YSK'dan Açıklama

YSK'nın ret kararında, itirazların genel ve soyut olduğu belirtilerek somut delillerle desteklenmediği için reddedildiği vurgulandı. Ayrıca, seçim yeterliliğine ilişkin iddia ve itirazların her zaman ele alınabileceği belirtildi. Ancak, Muterizin dilekçesinde ileri sürülen hususların tam kanunsuzluk olarak değerlendirilemeyeceği ifade edilerek talebin reddedildiği açıklandı.

Cd370736 C50D 4910 B8Ac E7E87E535Dd0 W Result

Özgür Özel'den Tepki

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, YSK'nın kararını siyasi bir karar olarak değerlendirerek tepki göstermişti. Özel, YSK'nın kararının siyasi baskılara dayandığını iddia etmişti: 'Talebimiz YSK tarafından, YSK'daki temsilcimizin ifadesiyle kapağı dahi açılmadan reddedildi. Bu siyasi bir karardır,

siyasi talimat ile yapılmıştır. Siyasi talimat bu sefer öyle gizli kapaklı verilmemiştir. Erdoğan tarafından daha YSK toplantısı başlamadan önce şu ifade kullanıldı, grup toplantısında, canlı yayında, 'YSK Hatay konusunda son noktayı koydu'. Toplanmadılar ki nereden biliyorsun son noktayı koyduğunu? Bu ifade zaten açıkça talimattır, verdiğin talimatın itirafıdır.'

CHP'li Vekilden Katır İthalatı İddiası! Bu Eti Nerede Kullanacaksınız? CHP'li Vekilden Katır İthalatı İddiası! Bu Eti Nerede Kullanacaksınız?

Kararın özeti şöyle:

'Olağan itiraz yönünden, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde iddia edildiği gibi kanuna bir aykırılık görülmediğinden, il seçim kurulu kararları usul ve yasaya uygun olduğundan itirazın reddine, karar verilmiştir. Olağanüstü itiraz yönünden, 298 sayılı Kanun'un 112 ve 130'uncu maddelerinde düzenlenen genel ve soyut iddiaların dikkate alınmayacağı ve somut belgelerle delillendirilmeyen itirazların incelenmeyeceği kuralı karşısında, Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Av. Ömer Koçak tarafından sunulan dilekçede yer alan genel ve soyut iddialardan ibaret olan itiraz konusu hususlara itibar edilmemiş ve yapılan olağanüstü itirazın reddine, karar verilmiştir.

B8011Aa9 56E3 47D0 8Bab Cf8781D9F250 W Result

2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'da yer alan seçilme yeterliğine ilişkin hükümlerin bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 76'ncı maddesindeki amir hükme dayandığından seçilenin Türk olmadığı, yaşının kanunda gösterilenden küçük olduğu, okur-yazar olmadığı ve seçilme yeterliliğini kaybettiren bir mahkumiyeti bulunduğu ile ilgili iddia ve itirazların süresine bakılmaksızın ve seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra dahi Anayasanın 79'uncu maddesinin verdiği görev ve tam kanunsuzluk hali sebebiyle, Yüksek Seçim Kurulunca her zaman ele alınıp karara bağlanabileceği Kurulumuzca kabul edilmektedir. Muterizin dilekçesinde ileri sürülen hususlar, tam kanunsuzluk olarak değerlendirilen olgu ve olaylar kapsamında değerlendirilemeyeceğinden itibar edilememiştir. Bu itibarla, gerekçeleri açıklanmış bulunan Kurulumuzun 8/4/2024 tarihli ve 2024/1087 sayılı Kararının kesin olması ve tam kanunsuzluk hali bulunmaması nedeniyle talebin reddine karar verilmesi gerekmiştir.'

Hatay Büyükşehir Belediyesi Seçim Sonuçları 2024 Hatay Büyükşehir Belediyesi Seçim Sonuçları 2024

Kaynak: ANKA