Birleşik Krallık'taki cezaevi nüfusu Ekim ayında 88 bin kişiye yükseldi ve bu rakamın 2028'e kadar 110 bini aşması bekleniyor.

Cezaevleri Baş Müfettişi Charlie Taylor, hapishane nüfusundaki artışın "daha fazla yoksulluk, sefalet ve artan şiddet riski" anlamına gelebileceği konusunda uyarıyor.

Hükümetin Planları

İngiliz hükümeti, daha fazla hapishane inşa etme ve kısa cezaların ertelenmesiyle ilgili yasal düzenlemeler yapmayı planlıyor. Muhafazakar Parti'nin 2019 seçimlerindeki vaadi olan 20 bin yeni hapishane inşa etme taahhüdü ise sessizce iptal edildi.

Doluluk Nedeniyle Suçluların Serbest Bırakıldı

Hapishanelerdeki yer eksikliği nedeniyle, cinsel suçlardan mahkum olan birçok kişinin cezalarını çekmeden serbest bırakıldığı belirtiliyor.

Pediatri sınavını yeni geçen Dulwich'li tıp öğrencisi Paul Riozzi, telefonunda çocuk istismarı görüntüleriyle yakalandı. 40 yaşındaki Riozzi, uygunsuz görüntüleri çekme suçunu kabul ettikten sonra 12 ay süreyle meslekten uzaklaştırıldı.

Kuzey Kore Japonya'ya Balistik Füze Fırlattı Kuzey Kore Japonya'ya Balistik Füze Fırlattı

66 yaşındaki Gordon Lane, 16 yaşından küçük olduğunu bildiği iki çocukla cinsel ilişkiye girmeye kalkıştı. Polis tarafından yakalanan Lane, hapisten kurtuldu.

Adalet Bakanı ve Sözcüsünden Açıklamalar

Adalet Bakanı Shabana Mahmood, hapishanelerin aşırı kalabalık olduğunu ve hükümetin bu konuda önlem almadığını belirterek, bu durumun büyük bir başarısızlık olduğunu ifade etti.

Adalet Bakanlığı sözcüsü ise ceza adaleti sisteminin pandemi ve avukatların grevi nedeniyle büyük baskı altında olduğunu ve hapishane nüfusunda önemli bir artış yaşandığını söyledi. Hükümetin yeni hapishaneler inşa etme kampanyasını sürdürdüğünü ve bu konuda gerekli adımları attığını belirtti.

Kaynak: Kardelen Özdemir