Yılmaz, memur maaş zammının enflasyon farkı ve toplu sözleşmeyle birlikte yüzde 50'ye yakın bir artışla gerçekleşeceğini açıkladı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artışları için ise Yılmaz, yılın ikinci yarısına işaret etti.

Mersin'de Güzellik ve Kozmetik Fuarı düzenlendi Mersin'de Güzellik ve Kozmetik Fuarı düzenlendi

Maaş zamları için gözler, ocak ayında açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkına çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak Çarşamba günü saat 10.00'da duyuracak. Kasımda bir önceki aya göre Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 3,28 arttığı ve temmuz-kasım döneminde ise tüketici fiyatlarında yüzde 33,66 bir artış yaşandığı TÜİK verilerine göre ortaya çıktı. Bu durum, 5 aylık dönemde yapılan yüzde 6'lık zam oranını aşarak enflasyon farkının ortaya çıkmasına neden oldu. Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

paraaaaa

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve emekli maaşlarına ilişkin zam oranı konusunda yüzde 50'ye yakın bir artış beklendiğini belirtti. Yılmaz, Orta Vadeli Program'da tahmin edilen yüzde 65 enflasyon oranının gerçekleşmesi durumunda memur zammının yüzde 50'ye yakın olacağını ifade etti. Zam oranının, aralık enflasyon oranının ocak ayında belli olmasının ardından netleşeceğini söyleyen Yılmaz, düşük gelir gruplarını gözeteceklerini ve enflasyonun düşmesi için çaba sarf edeceklerini vurguladı.

Yılmaz, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de enflasyona göre artış yapılacağını, ancak bu grupun aylıklarının yılın ikinci yarısında daha belirgin şekilde artacağını belirtti. Düşük gelirlilerin durumunu gözeteceklerini ve mali imkanları zorlayarak enflasyona ezdirmeme ilkesini benimseyeceklerini ifade etti. Enflasyonun yılsonunda yüzde 65 civarında gerçekleşeceğini belirten Yılmaz, enflasyonun 2024'ün ortasından itibaren belirgin şekilde düşmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi