Antalya'nın Kemer ilçesinde bitkin halde bulunan ve DEKAMER tarafından tedavi edilen deniz kaplumbağası 'Lara Barış', 1,5 yıl içinde 4 bin kilometrelik bir göç yolculuğuna çıktı. DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, uydu takip cihazıyla takip ettikleri kaplumbağanın son olarak Mısır'ın Bardawil Gölü'ne gittiğini açıkladı. Kaska, bu durumun uluslararası işbirliğiyle deniz kaplumbağalarının korunması gerektiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Resmi Gazete'de Yeni Karar! 26 Şubat 2024 Pazartesi Pazar Bugünün Kararları Neler? Resmi Gazete'de Yeni Karar! 26 Şubat 2024 Pazartesi Pazar Bugünün Kararları Neler?

Caretta Caretta Lara Barış 4 Bin Kilometre Yol Kat Etti

'Lara Barış'ın Hikayesi

2020 yılında Göynük Mahallesi'nde bitkin bir halde bulunan kaplumbağa, DEKAMER tarafından tedavi edildikten sonra denize bırakılmıştı. Üzerine takılan uydu takip cihazıyla 1,5 yıl boyunca takip edilen 'Lara Barış', 49 günde 600 kilometrelik bir yol kat etmişti. Son olarak Mısır'a kadar giden 'Lara Barış', DEKAMER'in uluslararası işbirliğiyle deniz kaplumbağalarının göç rotalarını ortaya çıkarma çabalarına önemli bir katkı sağlamış oldu.

Caretta Caretta Lara Barış 4 Bin Kilometre Yol Kat Etti

DEKAMER Müdürü'nden Açıklama

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, teknolojinin sunduğu imkanlarla deniz kaplumbağalarının göç rotalarını belirleyebildiklerini ifade etti. 'Lara Barış'ın 4 bin kilometrelik yolculuğunun sinyal alınamayan bir noktada sona erdiğini belirten Kaska, kaplumbağanın yaşamını yitirmiş olabileceğini ya da cihazın düşmüş olabileceğini dile getirdi. Ayrıca, bu tür çalışmaların deniz kaplumbağalarının sadece üredikleri kumsallarda değil, göç ettikleri alanlarda da korunması gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

Caretta Carettaların Yuva Sayısı 2.551'e Çıktı Caretta Carettaların Yuva Sayısı 2.551'e Çıktı

Kaynak: İHA