Koç Holding'in kuruluş ve büyüme sürecinde rol üstlenen, iş insanı İnan Kıraç'ın ağabeyi Can Kıraç, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Ayrıntılar geliyor...

İnci Küpeli Kız Sorusunun Cevabı Ne? İnci Küpeli Kız Sorusunun Cevabı Ne?

Can Kıraç kimdir?

Can Kıraç, 22 Mayıs 1927'de Ankara'da doğmuş ve çocukluğunu Eskişehir'de geçirmiştir. Eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun olmuştur. Kariyerine 1950 yılında Koç Ticaret AŞ'de başlayan Kıraç, Vehbi Koç'un ortağı olduğu şirketlerde önemli görevler üstlenmiştir. 1968'de İstanbul'a taşınarak Koç Holding'in Otomotiv Grubu'nda çalışmaya başlamış ve 1973'te Koç Holding İcra Komitesi'ne girmiştir. Otomotiv Grubu başkanlığı ve Koç Holding başkanlığı gibi önemli pozisyonlarda bulunmuştur.

Can Kıraç, Koç Üniversitesi'nin kuruluşunda da aktif rol almış ve Koç Topluluğu'nda uzun yıllar görev yapmıştır. Emekli olduktan sonra anılarını içeren birkaç kitap yazmış ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından onursal üyelikle ödüllendirilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktor unvanı verilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi