Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın Gezi davası kapsamında 18 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) iki kez hak ihlali kararı vermesine rağmen hala tahliye edilmemesi gündemde. Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, önümüzdeki hafta Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürüleceği iddia ediliyor.

Kahvecioğlu'na göre, Atalay veya diğer milletvekilleri, vekilliğin düşürüldüğü tarihten itibaren 7 gün içinde kararın anayasaya, kanuna veya içtüzüğe aykırılığı iddiasıyla AYM'ye başvurabilecekler. AYM, iptal istemini 15 gün içinde kesin karara bağlamak zorunda olacak.

Atalay'ın tekrar AYM'ye başvurmasıyla birlikte Yargıtay'ın kararının geçersiz hale geleceği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) doğrudan AYM'nin yeni kararıyla muhatap olacağı belirtiliyor.

can atalay

Yargıtay Başkanı'ndan Can Atalay kararı açıklaması: Derin görüş ayrılıklarımız var Yargıtay Başkanı'ndan Can Atalay kararı açıklaması: Derin görüş ayrılıklarımız var

AK Parti'li yetkililerin değerlendirmelerine de yer verilen haberde, Atalay'ın vekilliğinin düşmesinin ardından AYM'nin yeni bir karar alarak muhtemelen Atalay'ın tahliye ve iade edilmesine karar vereceği öngörülüyor. Bu kararın Meclis'e iletilmesinin ardından Meclis'in gereken adımları atması gerekecek.

Manavgat'ta Alkollü Sürücü Terörü! Karım Üflesin! Manavgat'ta Alkollü Sürücü Terörü! Karım Üflesin!

Geçtiğimiz günlerde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi için bir toplantı yaptıkları biliniyor.

Erdoğan ve Bahçeli'den Can Atalay talebi: Kararı Meclis'te okutun Erdoğan ve Bahçeli'den Can Atalay talebi: Kararı Meclis'te okutun

Kaynak: Haber Merkezi