Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün kararıyla, BİRTEK-SEN'in sendikal mücadelesi sonrasında Özak'a para cezası kesildiği duyuruldu.

Bakanlık Kararına Tepki: Gerçekler Yansıtılmıyor

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık tarafından gönderilen yazının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Türkmen, Özak Tekstil işçileri üzerinde sendikal baskı kurdukları iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Teftiş Raporunu Eleştiri

Türkmen, ceza kararına dayanak olarak gösterilen teftiş raporunu hazırlayan müfettişlerin görevini kötüye kullandığını savundu. İncelemenin eksik ve tarafsız olmadığını belirten Türkmen, işçilerle ve sendika temsilcileriyle görüşülmeden raporun yazıldığını dile getirdi.

Bursa'da Seçilen Mahalle Muhtarı Mazbatasını Alacağı Gün Hayatını Kaybetti Bursa'da Seçilen Mahalle Muhtarı Mazbatasını Alacağı Gün Hayatını Kaybetti

Baskı İddialarına Yanıt

Türkmen, Özak Tekstil işçilerine sendikal baskı yapıldığı iddialarına da yanıt verdi. İşçilerin eylemleri sırasında fabrika sokağına dahi sokulmadığını ve bu nedenle sendikal baskı iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Ayrıca, yapılan incelemelerin hangi koşullarda ve hangi işçilerle yapıldığının net olmadığını belirtti.

Mücadele Kararlılığı

Türkmen, Özak Tekstil direnişinin meşru ve anayasal olduğunu belirterek, işçi ve sendika düşmanı tutumlarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Kaynak: ANKA