Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" kapsamında başlatılan desteğin başvurusu 3 Haziran'da başlamıştı.

Başvuru Şartları

Bu projenin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla hayata geçirildiğini belirten Işıkhan, projenin toplam süresinin 20 ay olduğunu, Ankara, İstanbul ve İzmir'de 0-24 aylık çocuğu olan çalışan annelerin sisteme başvuru yapabileceğini açıkladı.

Ödemelerin anneye yapılacağını, bakıcıya ayrı bir ödeme yapılmayacağını belirten Işıkhan, 3 bin 500 çalışan anneye yapılacak ödemeyle 3 bin 500 bakıcının istihdam edileceğini, dolayısıyla toplamda 7 bin kadının projeden faydalanmış olacağını ifade etti.

Projenin Bütçesi ve Süreci

Projenin bütçesinin 15,3 milyon Euro olduğunu aktaran Işıkhan, her bir çalışan anne için aylık 325 Euro destek verileceğini belirtti.

ESK sosyal medyada çıkan et iddialarını yalanladı ESK sosyal medyada çıkan et iddialarını yalanladı

"OLDUKÇA TALEP GÖRDÜ" Projenin oldukça talep gördüğünü belirten Bakan Işıkhan, toplam başvuru sayısının 12 bin 246 kişi olduğunu açıkladı. Ön kayıtların alınmasının ardından kesin kayıtların temmuz ayında tamamlanacağını ifade eden Işıkhan, proje teşvik ödemelerinin Ağustos 2024'te başlayacağını ve 12 ay süreceğini, 25 Ekim 2025'te projenin kapanacağını belirtti.

Çalışan annelere aylık 325 avro destek başvuruları başladı

İş-Pozitif ve Kadın İstihdamı

"Iş-Pozitif ile 263 bin 162 kadın istihdama katıldı" İş-Pozitif projesiyle de kadın istihdamının artırılmasını hedeflediklerini anımsatan Işıkhan, "Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin öncülüğünde 9 Şubat'ta hayata geçirdiğimiz İş-Pozitif programı kapsamında şimdiye kadar 263 bin 162 kadının istihdama katılmasına aracılık ettik. Rakamlar daha da artacak elbette, biz bununla da yetinmiyoruz, gençler ve engelliler için de benzer projeleri hayata geçirmek istiyoruz." diye konuştu.

Kadın İstihdamı Projeleri

SGK aracılığıyla 2021'de Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'nin (Women-Up) de hayata geçirildiğine işaret eden Işıkhan, bu proje kapsamında Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Samsun, Ankara, Aydın, Denizli ve İstanbul'da 4 bin kadın işverene, iş yerlerinde ilave olarak 4 bin kadın çalışan almaları dolayısıyla 25 ayda toplam 635,9 milyon lira ödeme yaptıklarını söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi