Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhitti Böcek Başkanlığı’nda toplanan Mayıs ayı meclisine gündem dışı gelen borçlanma ve ek bütçe teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. Mecliste gündeme alınan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen teklifler verilen aranın ardından ikinci oturumda karara bağlandı. 

1.5 milyar TL’lik borçlanma ve 6 milyar TL’lik ek bütçe talebi oy çokluğu ile kabul edildi. AKP grubu iki maddeye de ret oyu verirken, CHP, MHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti grubu iki maddeye de evet oyu verdi.

Büyükşehir’de dev borçlanma: Yatırım için 1.5 milyarlık borçlanma!

1.5 MİLYAR TL BORÇLANMA YETKİSİ 

1 milyar 500 milyon TL’lik borçlanma talebi ile ilgili gelen gündem maddesinde, “Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2024 yapılması planlanan ve önceki yıllarda başlanıp devam edilen yatırımların finansmanında kullanılmak üzere 1 milyar 500 milyon TL borçlanmanın, 5393 sayılı Belediye Kanunun 68/B maddesi ve ilgili diğer yasal mevzuatlar doğrultusunda İller Bankası, kamu bankaları veya özel bankalardan kısa orta veya uzun vadeli olarak nakit finansal kiralama ve yatırım kredisi dahil olmak üzere her türlü borçlanmayı kapsayacak şekilde kredi kullanılması ile ilgili genel sekreterliği yetkilendirilmesi” isteği olarak görüşüldü. AKP’nin ret oyu verdiği madde oy çokluğu ile kabul edildi.

6 MİLYAR EK BÜTÇE TALEBİ 

2024 Yılı için Kasım 2023 Meclisi’nde görüşülen yıllık 16 milyar TL’lik bütçeye ek olarak 6 milyar TL eklenmesi ile ilgili gündem dışı sunulan madde oy çokluğu ile kabul edildi. AKP grubunun ret oyu verdiği maddede diğer gruplar evet oyu kullanırken yılın başında 16 milyar TL olarak belirlenen bütçeye 6 milyar TL daha eklenmesi oy çokluğu ile kabul edilerek Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti.

Türkiye’nin en mutsuz illeri açıklandı! Liste şok etti Türkiye’nin en mutsuz illeri açıklandı! Liste şok etti

1.5 milyarlık borçlanmaya kim ne oy verdi?

 

6 milyarlık ek bütçede kimler ne oy kullandı?

Kaynak: Tayfun Akyatan