Burun estetiği operasyonlarının, burun şeklinin oturmasından sonra geçen sürenin kritik öneme sahip olduğunu ifade eden Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Menekşe Kastamoni, burun estetiğinin günümüzde en çok talep edilen estetik operasyonlardan biri olduğunu vurguladı. Kastamoni, 'Burun, yüzün tam ortasında yer alan bir organ olduğu için görünümde önemli bir yer tutuyor. Rinoplasti denilen burun estetiği operasyonu, görselliğin yanı sıra nefes alma sorunu olan hastalara da uygulanıyor. Burun estetiği sonrası yüzde büyük değişimler görülebilir. Operasyondan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.' şeklinde konuştu.

Burun Estetiği Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel olarak burun estetiği ameliyatı sonrasında, ağır egzersiz ve spordan kaçınılması gerektiğini belirten Kastamoni, 1 hafta sonra basit yürüyüş gibi egzersizlerin yapılabileceğini ancak 1-2 ay kadar ağır sporlardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Sigara içmenin iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceğini belirten uzman, ameliyat sonrası en az 2 hafta sigara içilmemesi gerektiğini ifade etti. Yaklaşık 7-10 gün süreyle başın 45 derece açıyla kalacak şekilde yatılmasını öneren Kastamoni, ayrıca ameliyat sonrası burun bakımı ve yıkanması için verilen sprey ve ilaçların düzenli bir şekilde doktorun tavsiyesine uygun kullanılması gerektiğini belirtti.

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Antalya Şehir Hastanesi'ni ziyaret etti Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Antalya Şehir Hastanesi'ni ziyaret etti

Ameliyat Sonrası Dönem Nasıl Geçer?

Ameliyat sonrası kan sulandırıcı özellikteki ilaç, yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Kastamoni, göz çevresinde oluşabilecek şişlik (ödem) ve morarmaların normal olduğunu ancak zamanla azalıp kaybolacağını ifade etti. Kastamoni, daha hızlı bir iyileşme için başın yukarıda yatırılmasını ve özellikle ilk 24 saat buruna bası olmayacak şekilde buz uygulanmasını önerdi.

Önerilen Tedbirler Neler?

Ameliyat sonrası burnu koruyan alçı, bant veya atellerin ıslanmamasına özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Kastamoni, 'Ameliyat sonrası en az 1-2 ay gözlük kullanılmamalıdır. Bu süreç doktorunuzun tavsiyesi ile daha uzun veya daha kısa olabilir. Buruna darbe almaktan kaçınılmalı, sauna gibi yüze kan akışını artıracak ortamlardan en az 1-2 ay uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrası ilk 1-2 hafta biriken kan, akıntı ve kabuklar nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. İyileşme sürecinde bu tıkanıklığın azalacağını ve zamanla burunun açılacağını belirtti. Bu süreçte doktorunuzun önerdiği şekilde burun içini yıkamanın faydalı olacağını belirtti. Ameliyat sonrası burun cildinin en az 3 ay boyunca güneşten korunması gerektiğini belirten Kastamoni, ameliyattan bir ay sonra derin dalış yapılmaması ve başın suyun dışında kalacak şekilde yüzme yapılmasının uygun olacağını kaydetti.

Rinoplasti nedir? Burun estetiğinde nelere dikkat edilmeli? Rinoplasti nedir? Burun estetiğinde nelere dikkat edilmeli?

Kaynak: İHA