Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından düzenlenen 2023 Nisan Ayı Kurul Toplantısında alınan kararla 'Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP)' kapsamında 'akreditasyon belgesi' almaya hak kazandı. BTÜ, bu belgeyi alan 30 üniversite arasında yer alarak 2023 yılında elde ettiği başarıyı taçlandırdı. Akreditasyon belgesi, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak tarafından BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar'a takdim edildi.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Robotik Otomasyon Laboratuvarı Açıldı Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Robotik Otomasyon Laboratuvarı Açıldı

Rektör Çağlar, Mimar Sinan Yerleşkesi Erguvan Salonu'nda gerçekleştirilen belge takdim töreninde yaptığı konuşmada, BTÜ'nün eğitim-öğretim, Ar-Ge, toplumsal katkı gibi temel faaliyet alanlarındaki işleyiş mekanizmalarının YÖKAK tarafından tescillendiğini belirtti. Türkiye'deki 208 üniversite arasında bu belgeyi alan 53 üniversiteden biri olduklarına vurgu yapan Çağlar, akreditasyon belgesi almanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Kocabıçak, BTÜ'nün genç bir üniversite olmasına rağmen akreditasyon alabilmesini büyük bir başarı olarak değerlendirerek, emeği geçenleri tebrik etti. Türkiye genelindeki üniversitelerin kalite, liderlik, yönetişim, eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı gibi faaliyet alanlarının değerlendirildiğini söyleyen Kocabıçak, üniversitelerin kurumsal ve program akreditasyonlarına önem vermesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, 2023 yılından bu yana alınan kurumsal akreditasyonların Avrupa Veri Tabanı'na işlendiğini ve diplomaların Avrupa'da tanınırlığının sağlandığını belirtti.

Kaynak: İHA