Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron, ülkesinin Filistin devletini tanıma olasılığını değerlendirdiğini açıkladı. Cameron, bu adımın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun muhalefetiyle karşı karşıya olan iki devletli bir çözüme katkı sağlayabileceğini belirtti.

Cameron, Londra'da düzenlenen bir resepsiyonda yaptığı konuşmada, Filistinlilere "iki devletli bir çözüme doğru geri dönüşü olmayan bir ilerleme kaydedilebilecekleri bir siyasi ufka" sahip olmaları çağrısında bulundu.

Harris Biden'ın Gazze'deki acil ateşkes çağrısını yineledi Harris Biden'ın Gazze'deki acil ateşkes çağrısını yineledi

Dışişleri Bakanı, Filistin devletinin nasıl olacağının belirlenmesi gerektiğini ve bu süreç tamamlandığında müttefikleriyle birlikte Birleşmiş Milletler dahil olmak üzere Filistin devletini tanıma konusunu değerlendireceklerini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Kudüs'te düzenlenen bir toplantıda Netanyahu'yu iki devletli çözüm konusunda zorlayan Cameron, bu hafta Orta Doğu'ya dördüncü ziyaretini gerçekleştirerek gerilimi azaltmaya yönelik diplomatik çabalarını sürdürecek. Netanyahu ise müttefiklerinin öneriye destek verme çabalarını reddederek İsrail devletini tehlikeye atabileceğini savunmuştu.

Kaynak: İHA