Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, yarın Türkiye'ye gelerek Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek. Görüşmelerde, ikili ilişkiler, Filistin-İsrail ve Ukrayna'daki son gelişmeler başta olmak üzere, hem bölgesel hem de küresel konular masaya yatırılacak.

Hayatını kaybeden AKP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol kimdir? Cenazesi ne zaman? Hayatını kaybeden AKP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol kimdir? Cenazesi ne zaman?

Vieira'nın Türkiye ziyareti sırasında, Türkiye-Brezilya ilişkilerinin farklı boyutları detaylı bir şekilde ele alınacak. Bu kapsamda, Filistin-İsrail çatışması ve Ukrayna'daki durum gibi önemli konular da görüşmelerde yer alacak.

Ticaret Hacminde Hedef 10 Milyar Dolar

Türkiye'nin Latin Amerika'daki en büyük ticaret ortağı olan Brezilya ile 2023 yılı sonu itibarıyla ticaret hacmini artırmak ve ikili ticaret dengesini sağlamak, Ankara'nın öncelikli hedefleri arasında bulunuyor. Mevcut durumda yaklaşık 5 milyar dolar olan ticaret hacminin, 10 milyar dolara çıkarılması planlanıyor.

Ticaret Hacminin Artırılması İçin Adımlar

Görüşmelerde, ticaret hacminin dengeli bir yapıya kavuşturularak artırılması için atılacak adımlar değerlendirilecek. Bu bağlamda, Türkiye ve Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin yeniden başlatılması için Brezilya'dan destek talep edilecek. Birleşmiş Milletler ve G-20 gibi uluslararası platformlarda yapılabilecek işbirlikleri de görüşülecek.

Yatırım, Kültür ve Turizm İşbirliği

Görüşmelerin bir diğer önemli gündem maddesi ise yatırımlar, kültür, turizm ve kalkınma alanlarında işbirliğinin ilerletilmesi olacak. Her iki ülke de bu alanlarda yapılacak ortak çalışmalar ile ilişkilerini daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Haber Merkezi