Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde, 2 Eylül 2023 tarihinde eski eşini bıçaklayan Halil Karabıyık'a 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan verilen 15 yıl hapis cezasının gerekçeli kararı kamuoyuyla paylaşıldı. Mahkemenin açıkladığı 10 sayfalık gerekçeli kararda, sanığın haksız tahrik indiriminden yararlanabilmek için savunmalarını değiştirdiği vurgulandı.

Bozcaada’da yaşayan Elif Gedik (35), eski eşi Halil Karabıyık ile 2019 yılında şiddet ve baskı nedeniyle boşandı. İddiaya göre, Halil Karabıyık, 2 Eylül 2023'te feribotla adaya gelerek, Elif Gedik’in çalıştığı plaj malzemeleri satan dükkana gidip bıçakla saldırdı. Kalça ve karın bölgesinden aldığı bıçak darbeleriyle yaralanan Gedik, karşıdaki markete kaçarak canını kurtardı. Market çalışanları ve müşteriler tarafından kurtarılan Gedik’in saldırıya uğradığı anlar, güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

Tutuklama Süreci

Saldırının ardından polis tarafından gözaltına alınan Halil Karabıyık, ilk etapta adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ancak savcılığın itirazı üzerine Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yeniden gözaltına alınarak tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Hakkında 'kasten adam öldürmeye teşebbüs, tehdit ve hakaret' suçlarından iddianame hazırlanan Karabıyık, 14 Mart’ta Çanakkale 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

Kağıthane'de Anucur Çetesine Şafak Operasyonu: Otomatik Silahlar ve Uyuşturucular Ele Geçirildi Kağıthane'de Anucur Çetesine Şafak Operasyonu: Otomatik Silahlar ve Uyuşturucular Ele Geçirildi

Mahkeme: Haksız tahrik indiriminden yararlanmak için savunmalarını değiştirdi

Mahkeme, sanık Halil Karabıyık'ın haksız tahrik indiriminden yararlanmak için savunmalarını değiştirdiğine kanaat getirdi. Kararda, Karabıyık’ın olay günü Elif Gedik’in kendisine hakaret ettiği ve tükürdüğü iddiasıyla eylemi gerçekleştirdiğini savunduğu belirtildi. Ancak mahkeme, sanığın bu savunmalarına itibar etmedi. Mahkemede tanık olarak ifade veren B.G.'nin beyanlarında da çelişkiler olduğu ve sanıkla yakın arkadaş olduğu için ifadelerinin güvenilir bulunmadığı ifade edildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Adli Tıp Bölümü tarafından hazırlanan raporda, Elif Gedik’in aldığı yaraların yaşamını tehlikeye soktuğu ve basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede ciddi olduğu belirtildi. Kararda ayrıca, olayda kullanılan bıçağın öldürmeye elverişli olduğu ve sanığın eylemini marketteki vatandaşların müdahalesi sonucu sonlandırdığı vurgulandı. Sanığın fiilini kendiliğinden değil, tanıkların araya girmesiyle sonlandırdığı için kastının yaralama değil, öldürmeye teşebbüs olduğu ifade edildi.

Kaynak: İHA