Bosna Hersek medyasında yayınlanan haberlere göre, Bosnalı ünlü şair ve senarist Abdulah Sidran, 80 yaşında hayata veda etti. Sidran, uzun bir süredir mücadele ettiği ağır bir hastalığın ardından 23 Mart Cumartesi günü akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Döşemealtı'nda yargı mensuplarına 40 lojman daha Döşemealtı'nda yargı mensuplarına 40 lojman daha

Eserleri Dünya Çapında Tanınan Bir Sanatçı: Abdulah Sidran

Kendisini "Saraybosna Şairi" olarak tanımlayan Abdulah Sidran, edebiyat ve sinema dünyasına önemli katkılarda bulunmuş bir isimdi. "Babam İş Gezisinde", "Dolly Bell'i Anımsıyor musun?" ve "Kusursuz Çember" gibi filmlerin senaristi olarak tanınan Sidran'ın eserleri, birçok farklı dilde tercüme edilerek geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştı.

Ödülleriyle Tanınan Bir Sanatçı: Abdulah Sidran

Sidran, "Babam İş Gezisinde" filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü kazanmış ve Bosna'daki savaş döneminde yayınlanan "Saraybosna Tabutu" adlı şiir kitabıyla Fransız Pen Merkezi'nden Özgürlük Ödülü almıştı.

Sanatçının Son Dönemi

Son dönemlerinde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Sidran, 1944 yılında doğmuştu. Aynı zamanda Bosna Bilimler ve Sanatlar Akademisi üyesi olan Sidran, satranca büyük ilgi duyuyor ve Usta Adayı unvanına sahipti.

Kaynak: İHA