Borsa İstanbul'da (BIST) BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 20,83 puan artış göstererek günü tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 95 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,63, holding endeksi ise yüzde 0,87 oranında değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en yüksek artışı yüzde 2,62 ile sigorta, en fazla kaybı ise yüzde 3,63 ile spor sektörü yaşadı.

Türkiye Ekonomisinde Son Durum Nedir?

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), Şubat 2020'den bu yana en düşük seviye olan 275,78 baz puana geriledi.

Merkez Bankası İdare Merkezi'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yılın 2. Enflasyon Raporu'nu paylaştı. Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan yukarı çekerek yüzde 38'e ulaştıklarını, 2025 ve 2026 tahminlerini ise sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 olarak koruduklarını açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda yüzde 5,25'te sabit bıraktı.

BoE Başkanı Andrew Bailey, enflasyondaki düşüşe rağmen politika faizinde bir indirim yapmanın henüz uygun olmadığını belirtti. Bailey, "Haziran ayındaki toplantımızdan önce iki kez enflasyon ve bir kez iş gücü piyasası verisini değerlendireceğiz. Açık olmak gerekirse, haziranda politika faizinde herhangi bir değişiklik planımızda yok." dedi.

Küresel Piyasalarda Son Durum Ne?

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin sinyallerin netleşmesi beklenmeye devam ediyor.

Yarın, yurt içinde sanayi üretimi ve iş gücü istatistikleri takip edilecek. Yurt dışında ise Japonya'da dış ticaret dengesi, İngiltere'de büyüme, ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları piyasaların odağında olacak.

Yeni Kök Maaşlar Belirlendi! Emekli Rahat Bir Nefes Alacak mı? Yeni Kök Maaşlar Belirlendi! Emekli Rahat Bir Nefes Alacak mı?

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.400 seviyelerinin direnç, 10.200 ve 10.000 puanın ise destek konumunda olduğunu belirtti.

Kaynak: AA