Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, önceki kapanışa göre 14,79 puan azalarak günü tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 91,2 milyar lira olarak gerçekleşti.

Türkiye yem üretiminde Avrupa birincisi! Tam 78 milyon ton Türkiye yem üretiminde Avrupa birincisi! Tam 78 milyon ton

Bankacılık Endeksi Değer Kazandı, Holding Endeksi Geriledi

Bankacılık endeksi yüzde 0,05 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,59 oranında değer kaybetti.

Sektörler Arasında Son Durum

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,11'lik artışla spor sektörü yer alırken, en çok kaybettiren ise yüzde 2,08'lik düşüşle metal ana sanayi sektörü oldu.

TÜFE Açıklandı: ABD'de Enflasyon Beklentilerin Altında Arttı

Bugün açıklanan verilere göre, ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisanda aylık bazda yüzde 0,3 artış gösterdi. Bu artış, beklentilerin altında gerçekleşti. Yıllık bazda ise TÜFE, beklentilere paralel olarak yüzde 3,4 arttı.

Analistlerin Değerlendirmesi

Ülkede, TÜFE mart ayında aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 3,5 artmıştı. Analistler, enflasyondaki bu yavaşlamanın ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayında faiz indirimlerine başlayabileceği öngörülerini güçlendirdiğini belirtti. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed'in eylül ayında faiz indirimine yüzde 71 ihtimalle gidebileceği tahmin ediliyor.

Yarın İzlenecek Gündem Maddeleri

Yarın yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'de sanayi üretimi, kapasite kullanımı, konut başlangıçları ve inşaat izinleri ile Japonya'da büyüme ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Analistlere göre, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.100 ve 10.000 puan seviyelerinin destek, 10.200 ve 10.300 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA