Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan 'enflasyon' açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan 'enflasyon' açıklaması

Bugün Borsa İstanbul'da açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 38,67 puan ve %0,37 artışla 10.403,23 puana çıktı. Bankacılık endeksi %0,69 ve holding endeksi %0,45 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran ise %2,28 ile bilişim oldu, en çok kaybettiren ise %0,10 ile orman kağıt basım sektörü oldu.

Dünkü İşleyiş ve Beklentiler

Dün, Borsa İstanbul'da satıcılı bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi günü %1,82'lik bir düşüşle 10.364,56 puandan tamamladı. Analistlere göre, küresel pay piyasalarında ABD'de iş gücü piyasasının yavaşladığına dair sinyaller olmasına rağmen, karışık bir seyir izlendi. Bugün ise yatırımcıların odağında ADP özel sektör istihdamı verileri gibi yoğun veri gündemi var.

Merkez Bankası Açıklamaları

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yaptığı sunumda enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya izin vermeyeceklerini belirtti. Karahan, "Hazirandan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde enflasyonu, belirlediğimiz ara hedeflerle uyumlu olacak şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Bugün yurt içinde veri gündemi sakin görünüyor. Yurt dışında ise dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yönetici Endeksi (PMI) verilerinin yanı sıra ABD'de ADP özel sektör istihdamı takip edilecek. Analistlere göre, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.500 ve 10.600 puan direnç, 10.300 ve 10.200 seviyeleri ise destek konumunda bulunuyor.

Kaynak: AA