Bankalara verilen talimatla tüm kredi kartı limitleri düşürülüyor Bankalara verilen talimatla tüm kredi kartı limitleri düşürülüyor

T24'te yer alan habere göre; BNP Paribas'ın adı, Güney Kıbrıslı bir şirketle ilişkilendirilen kara para aklama soruşturmasına karıştı. Fransız ve Amerikalı müfettişlerin incelediği bilgilere göre, BNPR, Kıbrıslı bir şirket adına yatırım yöneterek birkaç yüz milyon euro değerinde işlemleri gerçekleştirmiş. Savcılık, TCR International Limited tarafından yapılan şüpheli transferlerle ilgili soruşturma başlattığını doğruladı.

Paris savcılığının Le Monde'a verdiği bilgilere göre, Fransız müfettişler haziran ayında "ağırlaştırılmış kara para aklama" konusunda bir ön soruşturma başlattı. Soruşturma, Güney Kıbrıs'ta kayıtlı TCR International Limited aracılığıyla 2019 ile 2021 yılları arasında gerçekleştirilen bazı şüpheli finansal işlemleri inceledi. TCR International, o dönemde müşterileri adına yatırım işlemlerini gerçekleştirmek için Fransız BNP Paribas grubunun bir şubesi olan BNP Paribas Securities Services ile iş birliği yapıyordu.

Bnp Paribas

Savcılığın bölgeler arası özel mahkemesi olan Organize Suçlarla Mücadele Ulusal Yargı Yetkisi (JUNALCO) tarafından denetlenen adli prosedür, Maliye Bakanlığı'nın adli soruşturma departmanına devredildi ve SEJF olarak bilinir.

Paris savcılığından yapılan açıklamada, "2019'dan 2021'e kadar olan dönemde, TCR International'ın Fransa'daki nakit hesaplarında dönen birkaç yüz milyon avro ve doların, potansiyel olarak şüpheli fonlara ve/veya ekonomik bir mantığı olmayan akışlara işaret ettiği iddia edilmektedir" denildi.

BNP Paribas Securities Services, Ocak 2019'dan Ocak 2022'ye kadar, bu Kıbrıslı kuruluşa, kurumsal müşteriler adına hisse senetleri ve tahvillerin özel "nakit veya menkul kıymet hesaplarında" korunmasını içeren "saklama hizmetleri" sağlamıştır.

Kaynak: Haber Merkezi