Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), İsrail’in 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırlarına karıştığı iddiası üzerine Batılı ülkeler tarafından finansmanı askıya alınan bir kuruluştur.

UNRWA’nın Görevi ve Fon Kaynakları

UNRWA, BM’nin Yakın Doğu’daki Filistinli mültecilere yardım kuruluşudur. Kuruluş, Gazze, Doğu Kudüs, Batı Şeria, Lübnan, Suriye ve Ürdün’deki yaklaşık 5,9 milyon Filistinli mülteci için okul, sosyal hizmetler ve sağlık merkezleri işletiyor ve bölgeye gıda yardımı yapıyor.

UNRWA bütçesinin neredeyse tamamı, BM’ye üye ülkelerden gelen gönüllü bağışlardan oluşuyor. 2022 yılında en büyük bağışçı, 343,9 milyon dolar fon sağlayan ABD oldu. Almanya ise 202,1 milyon dolarlık yardımıyla ikinci en büyük bağışçıydı.

Fonların Askıya Alınma Sebebi

Aralarında ABD ve Almanya’nın da bulunduğu 10’dan fazla ülke, İsrail istihbaratının UNRWA’nın en az 12 üyesinin Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıya karıştığı yönündeki iddialarının ardından fonlarını askıya aldı.

BM’nin ve İsrail’in Tepkisi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, UNRWA’dan dokuz personelin görevden alındığını, birinin öldüğünü ve haklarında suçlamalarda bulunulan son iki kişinin kimliğini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Bunun yanı sıra olaya ilişkin bağımsız bir soruşturma da yürütülüyor.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, İsrail istihbaratının hazırladığı dosya henüz BBC tarafından görülmedi.

Almanya Moskova ile Savaşa Mı Hazırlanıyor? Rus Medyası Almanya'nın Ukrayna Planlarını Sızdırdı Almanya Moskova ile Savaşa Mı Hazırlanıyor? Rus Medyası Almanya'nın Ukrayna Planlarını Sızdırdı

UNRWA’nın Gazze’deki Faaliyetleri

UNRWA, Gazze’deki en büyük BM kuruluşudur ve toplamda 13 bin çalışanı bulunmaktadır. Kuruluş, Gazze’de sağlık ve eğitim tesisleri işletiyor ve genç Filistinliler için ders kitapları üretiyor.

7 Ekim’den bu yana Gazze’nin 2,3 milyonluk nüfusunun çoğu güneye kaçtı ve en az bir milyon Filistinli UNRWA tesislerinde barınıyor. Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 7 Ekim saldırısına misilleme olarak başlattığı hava saldırıları ve kara harekatının başından bu yana, büyük kısmı kadın ve çocuk olmak üzere 26 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

UNRWA’nın başında bulunan Philippe Lazzarini, fon kesintilerine ilişkin sert bir açıklama yayımladı. Lazzarini, “Gazze’deki Filistinlilerin bu ek toplu cezalandırmaya ihtiyacı yoktu. Bu hepimizi lekeliyor” dedi.

Kaynak: Kamer Durdu