BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze'deki güncel durumu sosyal medya üzerinden değerlendirdi. İsrail'in yeni tahliye emri ve kara saldırılarının Gazze'de daha fazla ölüm ve yerinden edilmeye yol açacağını vurgulayan Griffiths, son birkaç gün içinde on binlerce insanın zorla yerinden edildiğini ifade etti.

Silahlı saldırıya uğrayan başbakanın sağlık durumu açıklandı Silahlı saldırıya uğrayan başbakanın sağlık durumu açıklandı

'Refah Sınır Kapısının Kapanması'

Griffiths, Refah sınır kapısının kapanmasının insani yardımın ve personel nakliyatının önünde önemli bir engel olduğunu belirtti. Bunun, Gazze'deki insanların yaşam koşullarını daha da zorlaştıracağını belirten Griffiths, ekibinin hala Refah'ta olduğunu ve burada 600 bini çocuk olmak üzere 1 milyondan fazla insanın bulunduğunu kaydetti.

'Gelecek Nesiller Bizi Hatırlayacak'

Griffiths, BM'nin her durumda insanlara yardım sağlamaya devam edeceğini bir kez daha vurgulayarak, bugün alınan kararların gelecek nesiller tarafından hatırlanacağını ve bu kararların kınanmalara neden olabileceğini ifade etti. "İnsanlar nerede olursa olsun yardım sağlamaya devam edeceğiz," dedi.

Kaynak: Kardelen Özdemir