Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi

Birleşik Kamu-İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, gıda fiyatlarının artışı ile ilgili açıklama yaptı. Başkan Acar açıklamasında, yıllık gıda enflasyonunun yüzde 85,7 olduğunu belirtti.

Birleşik Kamu-İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, “Dünya çapında gerileyen gıda fiyatları Türkiye'de ise aralıksız 47 artış artıyor. Bu yılın Nisan ayında gıda fiyatlarında bir önceki yıla göre yüzde 2,1 oranında artış yaşandı. Yılın ilk dört ayında yüzde 25,1 oranında artan fiyatlarındaki yıllık artış ise gıdada yüzde 95,7 olarak gerçekleşti. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun Ar-Ge birimi KAMU-AR'ın fiyatlarını Ankara'daki piyasalardan düzenli olarak derlediği ve insanların en fazla tükettiği 64 temel gıda maddesinden oluşan bir stok esasını alarak hazırlanan gıda fiyatlarının tablosunun Nisan 2024 sonuçları açıklandı. İktidarın daha sonra “akıl dışı ilan ettiği” ancak yerel seçimlerden önce yeniden başlamaya başlayan yanlış ekonomik politikaların tetiklediği yüksek enflasyon sürecinin en ağır faturasını gıda fiyatlarından dolayı halk ödemeye devam ediyor. Türkiye'nin, bu yanlış politikalarla devam ettiği giderek enflasyon sarmalına sürüklendiği Eylül 2021'den bu yana gıda fiyatları yüzde 738 oranında arttı. Diğer bir kazançla Eylül 2021'de 100 lira satın alınan bir gıda cephanesi için bu yıl nisan yerinde 838 lira harcamak zorundalar” dedi.

TARIMSAL GİRDİ FİYATLARI ARTIYOR”

Başkan Sadık Acar, “Nisan'da sebze grubu dışındaki tüm gıda harcama gruplarında fiyatlar bir önceki aya göre arttı. Et-balık, süt ve süt ürünleri, meyve ve bakliyat, ekmek-pirinç-un-bulgur gibi temel gıda bileşenlerinde önceki aya göre önemli bir artış yaşandı. Ekmek-pirinç-un-bulgur fiyatları nisanda önceki aya göre ortalama yüzde 2,5 oranında azalırken, et ve balık grubu fiyatlarında ise yüzde 3,12 oranında artış kaydedildi. Et ve balık fiyatlarında yaşanan yıllık artış ise yüzde 84,5 oldu. Nisan'da bir önceki yıla göre süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu harcamaları yüzde 1 oranında artarken, yağ fiyatlarındaki artış yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Gıda fiyatlarında bu yılın ilk dört aylık döneminde ise toplam yüzde 25,1 oranında artış yaşandı. Ocak-Nisan döneminde ekmek-pirinç-un-bulgur-makarna fiyatları yüzde 13, et-balık fiyatları yüzde 34, süt, süt ürünleri yüzde 13,9, yağ fiyatları yüzde 18,5, meyve fiyatları yüzde 51,5, sebze fiyatları yüzde 35,5, bakliyat fiyatları yüzde 18,8, diğer ucuz fiyatlar ise yüzde 11 arttı. Tarımsal girdi fiyatları ile tarım ürünü üretici fiyatlarındaki artışlar fiyatlarındaki artış hızının önümüzdeki aylarda da devam edeceğine işaret ediyor” dedi.
 

Kaynak: KAMER DURDU